TL szuka 400 mln zł

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 2001-01-11 00:00

TL szuka 400 mln zł

Telefonia Lokalna w 2000 r. przeznaczyła na rozwój ponad 420 mln zł. W tym roku nakłady nie będą niższe. Nie wiadomo, czy środki zapewni operatorowi KGHM czy też nowy inwestor — na przykład Deutsche Telekom.

Tajemnicą poliszynela jest, że szefowie KGHM Polska Miedź rozmawiali z Elektrimem o połączeniu Telefonii Lokalnej i El-Netu. Ci dwaj lokalni teleoperatorzy mieliby utworzyć nową spółkę.

Niemieckie wsparcie

Wstępnie ustalono, że KGHM i Elektrim będą w niej miały na początku po połowie udziałów, a następnie nowo powołany podmiot zasili Deutsche Telekom. Nie wiadomo jednak, na jakim etapie są negocjacje i czy zakończą się sukcesem. Poza tym KGHM ma teraz inne sprawy na głowie.

— Nie będę się wypowiadał w tej sprawie. Decyzje podejmuje nasz właściciel. Nie jestem natomiast zaskoczony zainteresowaniem niemieckiego operatora naszym rynkiem — mówi Jarosław M. Janiszewski, prezes Telefonii Lokalnej.

Nieoficjalnie wiadomo, że KGHM — jeśli tylko otrzyma dobrą ofertę — sprzeda TL.

— Szefowie miedziowego konglomeratu mogliby dogadać się bezpośrednio z Deutsche Telekom. Nie wiem, czy etap pośredni z Elektrimem jest najlepszym rozwiązaniem, choć niewykluczone, że negocjacje o fuzji El-Netu i TL są już bardzo zaawansowane i tylko taki scenariusz wchodzi w grę — uważa analityk zachodniego banku.

Ambitny biznesplan

Bez względu jednak na ostateczne rozstrzygnięcie kwestii kapitałowych w TL, wiadomo, że operator potrzebuje ponad 400 mln zł na inwestycje w 2001 roku. Szczegółowy biznesplan ma zostać zatwierdzony pod koniec stycznia. W ubiegłym roku spółka wydała 422 mln zł.

— Część środków na nowe inwestycje wyłoży zapewne nasz właściciel. Będziemy posiłkować się także kredytami. Szacujemy, że na koniec 2001 r. będziemy mieli ponad 200 tys. własnych abonentów. Pojemność sieci chcemy natomiast rozbudować do około 500 tys. linii — wyjaśnia Jarosław M. Janiszewski.

W 2000 roku TL podłączyła ponad 80 tys. nowych klientów i na koniec roku miała ich łącznie 117 tys. To zdecydowanie najlepszy rok dla spółki. Ma też ponad 2 tys. abonentów korzystających z dostępu do Internetu. Wysokie inwestycje i opłaty koncesyjne miały wpływ na wynik finansowy. Strata brutto za 2000 r. wyniosła około 140 mln zł przy niespełna 100 mln zł przychodów.