TMS: Grecja wciąż w centrum uwagi

Michał Fronc
opublikowano: 23-04-2010, 12:26

Wczorajszą sesję amerykańskie giełdy rozpoczęły na minusach, jednak sukcesywnie pięły się w górę, kończąc ostatecznie dzień powyżej poziomów poprzedniego zamknięcia.

Indeks Dow Jones wzrósł o 0,08%. S&P 500 o 0,23%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,58%. Spośród spółek wchodzących w skład indeksu DJIA najsłabiej wypadły akcje Boeinga (-1,35%), Travelers (-0,93%) oraz American Express (-2,79%). Widać, że inwestorzy giełdowi zapomnieli już o sprawie Goldman Sachs uznając, że nie będzie ona miała poważniejszych konsekwencji dla samego banku, a tym bardziej dla szerokiego rynku. Główne indeksy znajdują się obecnie w okolicy ostatnich szczytów i wszystko wskazuje na to, że wkrótce nowe maksima zostaną ustanowione.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej obserwować można było głównie spadki. Tokijski indeks Nikkei 225 stracił 0,32%. Negatywnie na nastroje wśród japońskich inwestorów wpłynęła informacja o większym niż zakładano stanie zadłużenia Grecji oraz o obniżce ratingu dla tego kraju przez agencję Moody’s. Trochę niepokoju na rynek wprowadziły też komunikaty napływające z agencji ratingowych, które negatywnie oceniają dalsze perspektywy Japonii w kontekście dużego zadłużenia. Dzień pod kreską dzień zakończyła giełda w Szanghaju, gdzie indeks Shanghai Composite stracił 0,53%.

Po wczorajszej przecenie na rynkach europejskich, którą rozpoczął napływ negatywnych danych na temat zadłużenia Grecji, dziś od rana na Starym Kontynencie obserwować  można wzrosty. Poprawa nastrojów wiąże się z najnowszymi informacjami, jakie napłynęły na rynek mówiącymi, że Grecja wystąpi dziś o przyznanie pomocy finansowej pochodzącej z pakietu stworzonego przez Unię Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Biorąc pod uwagę to, że poprzednia informacja o opracowaniu mechanizmu przydzielenia takiej pomocy spotkała się jedynie z krótkotrwałą poprawa nastrojów, także i tym razem trudno jest oczekiwać trwalszej stabilizacji. Dopiero konkretny plan reform i dowód, że kraj ten będzie w stanie je przeprowadzić może uspokoić inwestorów na dłuższy okres czasu.

Michał Fronc
Departament Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / TMS: Grecja wciąż w centrum uwagi