TMS: Złoty nadal stabilny

opublikowano: 04-04-2007, 16:21

Środowa sesja nie przyniosła większych zmian na  rynku złotego. Kurs EUR/PLN utrzymał się na poziomie 3,85, z kolei USD/PLN przebywał w konsolidacji w okolicy poziomu 2,88.

Inwestorzy w dalszym ciągu wyczekują na pojawienie się wyraźnego impulsu z rynku zagranicznego. Brak większych zmian na rynku eurodolara powoduje wydłużenie tych oczekiwań. Przedstawiony dzisiaj przez minister finansów Z. Gilowską plan reformy finansów publicznych pozostał bez wpływu na rynek PLN. Gabinet J. Kaczyńskiego zamierza zlikwidować głównie agendy rządowe, co według resortu finansów powinno w ciągu dwóch lat dać oszczędności w wysokości 10 mld zł. Zapewne rząd będzie miał trudności ze znalezieniem wystarczającego zaplecza politycznego do poparcia zapowiadanych reform. Wicepremier Z. Gilowska liczy również na osiągnięcie w 2007 r. niższego poziomu deficytu niż założono w ustawie budżetowej. Przypomnijmy, iż założona kwota to 30 mld zł.

Dzisiaj odbyła się aukcja obligacji dwuletnich, podczas której resort finansów zaoferował kwotę w wysokości 1 mld zł. Inwestorzy zgłosili popyt na poziomie 2,6 mld zł. Przetarg nie miał wpływu na notowania złotego, który w dalszym ciągu pozostaje w konsolidacji oczekując na sygnał z rynku międzynarodowego.

Na rynku międzynarodowym dolar stracił na wartości w stosunku do euro. Kurs EUR/USD od otwarcia sesji europejskiej wzrósł z poziomu 1,3325 do 1,3375. Jako powód wzrostu tej pary walut należy wymienić publikacje danych ze strefy euro oraz z Niemiec. Dzisiaj o godz. 11.00 poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej ze strefy euro za luty. Tutaj odnotowano wzrost na poziomie 1,2 r/r oraz 0,3 m/m. Z kolei opublikowane godzinę później dane o lutowych zamówieniach w przemyśle z Niemiec okazały się dużo lepsze od oczekiwań. Tutaj odnotowano wzrost na poziomie 3,9% m/m wobec oczekiwanych 0,6%. Dane te po raz kolejny potwierdzają wcześniejsze oczekiwania rynku na kolejną podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Obecnie główna stopa procentowa jest na poziomie 3,75%. Na kolejny krok ECB w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej i podwyżkę rzędu 25 pkt. bazowych można liczyć w czerwcu. Utrzymanie przez EUR/USD poziomu 1,3365 w godzinach popołudniowych sprzyjała publikacja danych z USA. Opublikowany indeks ISM dla sektora usług w marcu osiągnął wartość 52,4 pkt. wobec oczekiwanych 55 pkt. Z kolei zamówienia w przemyśle w USA w lutym wzrosły 1% wobec prognozowanego wzrostu 1,8%. Inwestorzy będą obecnie wyczekiwali na piątkową publikację danych z rynku pracy w USA za marzec.

Jacek Malinowski
Departament Doradztwa i Analiz
Dom Maklerski TMS Brokres S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TMS: Złoty nadal stabilny