TNS OBOP: 37 proc. badanych za dymisją Czumy; 19 proc. - Sikorskiego

PAP
13-02-2009, 21:23

37 proc. respondentów uważa, że minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powinien być zdymisjonowany; według 19 proc. badanych odejść z rządu powinien także szef MSZ Radosław Sikorski - wynika z  sondażu TNS OBOP dla "Forum" w TVP Info.

Ankietowani byli pytani, czy w świetle ostatnich wydarzeń Czuma lub Sikorski powinni podać się do dymisji. Na tak zadane pytanie w odniesieniu do szefa resortu sprawiedliwości przecząco odpowiedziało 27 proc. badanych; w przypadku szefa polskiej dyplomacji - ponad 55 proc.

Tygodnik "Polityka" napisał, że Czuma ma długi wobec amerykańskich banków i osób prywatnych. Minister przyznał, że w czasie pobytu w USA miał długi, ale już je spłacił. Podkreśla, że nie ma podstaw, by podał się do dymisji w związku z tą sprawą.

Media podnosiły też, że syn ministra Krzysztof Czuma, który jest jego społecznym asystentem, nie został wpisany do sejmowego rejestru asystentów, a na rzecznika ministra został powołany Bogusław Mazur - znajomy córki Czumy. Mazur zrezygnował już z funkcji rzecznika. Okazało się też, że minister zasiada w radzie nadzorczej firmy swojego syna.

Media zastanawiają się także, czy wypowiedź Czumy o tym, że polski wywiad dysponuje wieloma danymi dotyczącymi członków grupy, która zamordowała polskiego geologa, nie była naruszeniem tajemnicy państwowej.

Z kolei w przypadku szefa MSZ, jego dymisję - w związku ze śmiercią Polaka porwanego w Pakistanie - zasugerował przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. "Jest też pytanie do premiera, czy zastosuje w tej sprawie standardy podobne do tych, jakie zastosował wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego" - mówił w poniedziałek lider Sojuszu.

TNS OBOP zrealizował sondaż telefoniczny w dniach 11-12 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / TNS OBOP: 37 proc. badanych za dymisją Czumy; 19 proc. - Sikorskiego