TNS OBOP: 59 proc. Polaków dobrze ocenia obecność Polski w UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-12-2005, 15:31

Większość (59 proc.) Polaków ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej jako coś dobrego, co dziesiąty (10 proc.) jest z tego niezadowolony, a co czwarty (25 proc.) uważa, że członkostwo w UE nie jest ani dobre, ani złe. Pozostałe 6 proc. nie ma na ten temat zdania - wynika z grudniowych badań TNS OBOP.

Większość (59 proc.) Polaków ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej jako coś dobrego, co dziesiąty (10 proc.) jest z tego niezadowolony, a co czwarty (25 proc.) uważa, że członkostwo w UE nie jest ani dobre, ani złe. Pozostałe 6 proc. nie ma na ten temat zdania - wynika z grudniowych badań TNS OBOP.

W sondażu, przeprowadzonym jeszcze przed szczytem UE w Brukseli w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013, badano opinie Polaków na temat oceny członkostwa Polski w UE, wpływu wejścia naszego kraju do UE na życie codzienne oraz sytuacji Polski w świecie.

Jak wynika z badań, 74 proc. Polaków uważa, iż członkostwo w UE nie wpłynęło istotnie na ich życie. Jedynie co czwarty (24 proc.) jest zdania, że od momentu wejścia do struktur Unii, ich życie zmieniło się. Przy czym 14 proc. ocenia te zmiany pozytywnie, a 10 proc. - negatywnie. 2 proc. badanych nie ma opinii na ten temat.

Nieco ponad połowa Polaków (53 proc.) sądzi, że wejście do UE zmieniło sytuację naszego kraju. 41 proc. badanych uważa, że są to zmiany na lepsze, a 12 proc. - że na gorsze. W opinii 39 proc. społeczeństwa, członkostwo w UE nie wpłynęło istotnie na sytuację Polski. 8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie. Opinie na ten temat nie różnią się istotnie od podobnych badań, prowadzonych przez TNS OBOP w poprzednich miesiącach.

O tym, że członkostwo w UE wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej, przekonanych jest prawie trzy piąte (57 proc.) respondentów. Co drugi badany ocenia, że jest to wpływ korzystny, a 7 proc. - że niekorzystny. Nieco ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) jest zdania, że wejście do UE nie wpłynęło istotnie na pozycję naszego kraju w świecie. Natomiast 8 proc. nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.  

Badanie przeprowadzono w dniach 1-5 grudnia 2005 r. na reprezentatywnej, losowej próbie 1004 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane