TNT Express doskonali monitorowanie przesyłek

Kamil Kosiński
opublikowano: 15-05-2002, 00:00

W polskim TNT Express kosztem 3 mln zł wdrożono system monitorowania przesyłek INCAB. Jednym z jego najważniejszych atutów jest możliwość natychmiastowego uzyskania informacji o statusie przesyłki. Wszystkie dane dotyczące przesyłki są bowiem wprowadzane do światowego systemu TNT natychmiast po jej odebraniu od klienta, w odróżnieniu od dotychczas praktykowanego uzupełniania tych informacji w nocy. Istotą systemu INCAB jest niewielki, przenośny terminal o masie około 0,5 kg, łączący możliwości skanera kodów kreskowych, komputera osobistego oraz telefonu GSM. Urządzenie przypomina rozbudowaną słuchawkę telefoniczną z miniklawiaturą i dużym ciekłokrystalicznym ekranem. Terminal służy do transmisji danych w czasie rzeczywistym, ułatwiając ponadto administrowanie procesem doręczania oraz zlecania odbioru przesyłek. Dzięki systemowi INCAB dyspozytor TNT uzyskuje także dokładną informację o odbiorze przesyłki przez kuriera od klienta. Zdarza się, że zlecenie nie może zostać zrealizowane, gdyż przesyłka nie została właściwie przygotowana do wysłania — wówczas do pracy wkracza Dział Obsługi Klienta TNT, a klient jest informowany o zaistniałej sytuacji.

Za pośrednictwem terminalu kurier otrzymuje też od dyspozytora wiadomość tekstową z powiadomieniem np. o korkach, zablokowaniu trasy itp. Może również przyjąć kolejne zlecenia i potwierdzić gotowość odbioru lub przesyłać do dyspozytora informację o odrzuceniu z przyczyn niezależnych (np. awarii na trasie). Kurier nie może przy tym ingerować w treść informacji zapamiętanych w terminalu — kasowanie jego pamięci następuje automatycznie zawsze o godzinie 00.00, tak aby terminal był gotowy do pracy w kolejnym dniu. W Polsce z nowego systemu korzystają już klienci TNT z Warszawy, Krakowa i Katowic. W tym roku INCAB pojawi się także we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i Rzeszowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu