To idealny moment na debiut

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 18-10-2006, 00:00

Jeszcze do jutra można zapisać się na akcje Dom Development (DD). Spółka wyceniła je na 85 zł, co nie jest zaskoczeniem. Ważne, że nie chciała rozwadniać zysków i liczbę akcji w nowej emisji ustaliła dokładnie na poziomie koniecznym do zapewnienia sobie 220 mln zł wpływów. Takie działanie, sprzyjające rentowności kapitałów własnych, to rzadkość na rodzimym rynku IPO.

Kupując akcje DD, inwestujemy w warszawski rynek nieruchomości mieszkaniowych. Wyniki spółki zależą od tego, jak długo utrzyma się na nim dobra koniunktura. Wbrew opiniom nabywców mieszkań, nie potrwa wiecznie. Pod koniec lat 90. boom przerodził się w załamanie. Tym razem ożywienie powinno być dłuższe, bo nierównowaga między popytem a podażą jest dużo większa. Ceny jeszcze wzrosną (na rynku stołecznym ich dynamika może być niższa niż w innych dużych miastach Polski), ale poziomu Madrytu, do którego często porównywana jest Warszawa, raczej nie osiągną. Pojawia się problem rosnących kosztów budowy mieszkań i gruntów. Te ostatnie mogą być akurat źródłem przewagi konkurencyjnej DD, który w 3,5 roku zainwestował w nie 425 mln zł. Duża liczba projektów to nie tylko szansa na poprawę wyników, ale też ryzyko w razie pęknięcia spekulacyjnej (?) bańki.

DD wybrał idealny moment na debiut. Popyt na mieszkania wyśrubował wyniki do rekordowych poziomów (w 2003 r. marża brutto na sprzedaży wynosiła 17,7 proc., blisko dwa razy mniej niż w ostatnim półroczu), a deweloperka przejęła od biopaliw miano najmodniejszej branży na GPW. Równoległe pojawienie się na parkiecie J.W. Construction, głównego rywala DD, nie jest złą informacją. DD jest bardziej rentowny, ma doświadczenia w wielu segmentach rynku, cieszy się lepszą marką, a jego oferta dzięki publikacji prospektu emisyjnego jest bardziej przejrzysta. Energopol (przyszły J.W. Construction), przy kursie 70 zł będzie miał wartość rynkową o 20 proc. wyższą od DD. Nawet jeśli spółki w drugim półroczu powtórzą wynik z pierwszego (a powinno być lepiej), relacja ceny do zysku dla DD wyniesie 18, wobec 27 dla J.W. Construction.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu