To jest kraj dla łapówkarzy

[MZAT]
opublikowano: 07-02-2013, 17:24

W Afganistanie tylko opium kwitnie tak, jak korupcja. Połowa Afgańczyków dała w ubiegłym roku łapówkę – i to niejedną.

Narzekania na poziom korupcji w Polsce są na porządku dziennym, ale łapówkarze znad Wisły nie mają szans w starciu z Afgańczykami. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez UNODC (czyli Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości) połowa mieszkańców Afganistanu zapłaciła w ubiegłym roku łapówkę w urzędach i instytucjach publicznych. Statystyczny mężczyzna wyciągał kopertę „z małym dowodem wdzięczności” pięć razy w ciągu roku, kobieta zaś – sześć razy. Korupcja w ostatnich latach kwietnie - koszty łapówkarskiego procederu oszacowano na 3,9 mld USD, czyli aż 40 proc. więcej, niż w 2009 r.

Zobacz więcej

fot. Wikimedia

- Suma łapówek wręczonych w 2012 r. przez afgańskich obywateli równa się jednej czwartej kwoty międzynarodowej pomocy dla tego kraju, która – zgodnie z ubiegłoroczną deklaracją tokijską – trafi do niego do 2015 r. - mówi Jean-Luc Lemanhieu z UNODC.

W poszukiwanie złota w Afganistanie prawie dwa lata temu zaangażował się Jan Kulczyk. Najbogatszego Polaka może zainteresować, że w braniu łapówek w dawnym kraju Talibów niekwestionowanymi liderami są urzędnicy władz prowincjonalnych, dystryktowych i miejskich – co drugi dający łapówki Afgańczyk wręczał je właśnie im. Kolejne miejsca na niechlubnym podium zajmują sędziowie i prokuratorzy, dla których „podarunki” są stosunkowo najbardziej sute – wartość średniej łapówki dla tych grup zawodowych przekracza 300 USD, podczas gdy średnia dla wszystkich grup zawodowych to 214 USD. Najbardziej nieprzekupni są natomiast żołnierze afgańskiej armii.

Gospodarka Afganistanu, mimo kwitnącej korupcji i trwających w kraju walk, stale rośnie - według danych Banku Światowego afgańskie PKB skoczyło w ubiegłym roku o 11 proc. (największy wzrost w Azji Południowej), po 7,3-proc. wzroście rok wcześniej. Eksperci Banku Światowego podkreślają, że duża dynamika PKB w ubiegłym roku była efektem „relatywnie dobrych zbiorów". Oficjalnie głównymi towarami eksportowymi Afganistanu są owoce, m.in. granaty, morele czy melony. W rzeczywistości jednak wszystkie te produkty bledną w porównaniu z opium - Afganistan jest największym światowym producentem tej narkotycznej rośliny, pokrywającym nawet 80-90 proc. globalnego popytu. Afgańscy rolnicy przodują też w produkcji haszyszu – według ONZ osiągają przy tym prawie czterokrotnie większą wydajność z hektara niż ich zielarscy konkurenci z Maroka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MZAT]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / To jest kraj dla łapówkarzy