To jeszcze nie koniec

Łukasz Ruciński
24-03-2003, 00:00

Oto nasza propozycja — projekt nowego art. 32a ustawy o VAT. Obecny przyznaje nabywcy prawo do kontrolowania sprzedawcy w celu ustalenia, czy posiada on kopię faktury VAT. Jej brak powoduje bowiem ukaranie nabywcy (!) utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego i nałożeniem 30-proc. sankcji.

Taka konstrukcja wypacza istotę podatku VAT. Jego podstawową zasadą jest neutralność, co oznacza prawo przedsiębiorcy do pomniejszenia podatku należnego o naliczony. Na takim założeniu opiera się prawodawstwo UE. Tymczasem polskie przepisy uzależniają prawo jednego przedsiębiorcy do odliczenia posiadaniem kopii faktury przez innego przedsiębiorcę.

Istnienie kopii jest warunkiem przewidzianym w rozporządzeniu ministra finansów, na które nie mamy wpływu. Dlatego zamiast skreślić art. 32a, zastąpiliśmy go innym. Przyjęliśmy założenie, że przepis musi dawać maksimum ochrony przy minimum obowiązków.

To, co prezentujemy, nie jest wersją ostateczną. Chcemy oddać posłom projekt omówiony ze specjalistami i przedsiębiorcami. Zachęcamy do nadsyłania swoich opinii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / To jeszcze nie koniec