To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 23 VI

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 23-06-2016, 08:12

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne
Brexit. Jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat może solidnie wstrząsnąć rynkami. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć znajdziesz w jednym miejscu, a dzięki relacji na żywo nic nie umknie Twojej uwadze.

Zobacz więcej

GPW

TR_Puls Biznesu

KNF znów o emeryturach. EKO, czyli Emerytalne Konto Oszczędnościowe, to propozycja Komisji Nadzoru Finansowego, która ma tchnąć nowe życie w zapomniany trzeci filar. Pracownicy mogliby odkładać co miesiąc 150 zł.

Ze spółek i o spółkach
Pekao - Właściciel banku sonduje stronę polską, czy jest zainteresowana jego repolonizacją. Żadne decyzje w sprawie sprzedaży nie zapadły — podejmie je nowy szef grupy Unicredit. Więcej na pb.pl
Ursus – Minister Morawiecki poruszył z wicekanclerzem i ministrem gospodarki Sigmarem Gabrielem kwestię odmowy rejestracji traktorów Ursusa w Niemczech, mimo ważności unijnych świadectw zgodności.
Benefit Systems - Fit Invest, spółka Benefit Systems, złożyła w połowie czerwca właścicielom spółek Zdrofit, Fitness Club S4 i Tiger zaproszenie do negocjacji w sprawie kupna udziałów tych firm. 22 czerwca, spółka podpisała umowy w tej sprawie.
Novita – Zarząd Novity uważa, że cena akcji spółki proponowana pierwotnie w wezwaniu ogłoszonym przez Tebesę, na poziomie 53,50 zł, jest poniżej wartości godziwej spółki.
OPTeam - Spółka zawarła z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych przyrzeczoną umowę kupna akcji spółki Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności, stanowiących 50 proc. jej kapitału i dających 58,84 proc. głosów na walnym, za 75 mln zł.
Kruk – DM mBanku w raporcie z 16 czerwca podwyższył rekomendację dla Kruka do "akumuluj" z "trzymaj", podnosząc jednocześnie cenę docelową do 211,44 zł ze 185,12 zł.
Bogdanka – W środę zarząd i organizacje związkowe działające w Bogdance zawarły porozumienie płacowe na 2016 rok. Ustalono, że poziom przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w tym roku zostanie zrealizowany w kwocie obowiązującej w 2015 r.
Bank Millennium – Moody's potwierdził długoterminowy rating depozytów Banku Millennium na poziomie Ba1.
BZ WBK – Rada nadzorcza BZ WBK powołała do zarządu banku Artura Chodackiego - poinformował bank w komunikacie.
Dywidendy: Alta, Rainbow Tours, PHN

Na rynkach
Polska: WIG20 kontynuuje dobrą passę. mBank i Tauron w górę
USA: Wall Street czeka na wynik referendum

Kalendarium spółek
EUCO, ERGIS, BOS, MASTERPHA, EXILLON, B3SYSTEM, ERBUD, TRANSPOL, TOYA, DELKO, JSW, PANOVA, AGORA, DEBICA, ASBIS, ACTION, SKYLINE, ALTA – ZWZA.
ABCDATA –  Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,39 zł na akcję.
IMS – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,23 zł na akcję.
ZUE – Wypłata dywidendy 0,33 zł na jedną akcję.
CITYSERV – Wypłata dywidendy 0,10 euro na akcję.
VOTUM – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,46 zł na akcję.

Kalendarium makroekonomiczne
10:00  Polska: Stopa bezrobocia
Okres: maj. Poprzednia wartość: 9,5%. Prognoza: 9,1%
14:00 Protokół z posiedzenia RPP
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA)
Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 277 tys. Prognoza: 270 tys.
16:00 Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board (USA)
Okres: maj. Poprzednia wartość: 0,6%. Prognoza: 0,2%
16:00  Stany Zjednoczone: Sprzedaż nowych domów
Okres: maj. Poprzednia wartość: 619 tys. Prognoza: 555 tys.

W Polsce i na świecie
Na dzisiaj zapowiedziana jest w Paryżu manifestacja siedmiu central związkowych i stowarzyszeń młodzieżowych ( godz. 14.00) protestujących przeciwko rządowym planom reformy prawa pracy. Do marszu dojdzie po trwającej od dłuższego czasu próbie sił miedzy władzami a związkowcami.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy na odbywającej się w Strasburgu sesji plenarnej oceni miedzy innymi przejrzystość Europejskich Instytucji. Poznamy też sprawozdawców raportu w sprawie stanu demokracji w Polsce.
Dziś (g.9.00) ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie mają wybrać 5 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Posłowie opozycji zgłosili wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Głosowanie nad nim odbędzie się dziś.

Historia
1905 – Po raz pierwszy wzbił się w powietrze samolot Flyer III konstrukcji braci Wright.
1949 – Rozpoczęto budowę Nowej Huty.
1961 – Wszedł w życie Traktat antarktyczny.
1970 – PRL i RFN zawarły układ o obrocie towarowym i współpracy gospodarczej.
2006 - Premier RP Kazimierz Marcinkiewicz ogłosił dymisję wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej.

Dni i święta
Dzień Ojca

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy