To musisz wiedzieć przez sesją na GPW 24 VI

Michał Żuławiński, Bankier.pl, KZ
opublikowano: 24-06-2015, 07:54

Najważniejsze informacje dla inwestorów.

Wiadomości ze spółek:

Echo - Lisala sp. z o.o. ogłosiła wezwanie na nieco ponad 100,89 mln akcji Echa, które stanowią 24,45 proc. kapitału dewelopera. Proponowana cena to 6,75 zł. We wtorek na zamknięciu sesji kurs spółki wyniósł 6,83 zł.

Wojas - Ze względu na brak spełnienia warunków zawieszających nie dojdzie do finalizacji transakcji sprzedaży przez spółkę udziałów w Chochołowskich Termach

Braster – spółka poinformowała o zakończonej subskrypcji i sprzedaży akcji zwykłych na okaziciela serii F. Dziś notowana dotąd na NewConnect spółka zadebiutuje na rynku głównym

Esotiq & Henderson – o 11.30 spółka poinformuje o szczegółach oferty publicznej.

Duon – spółka prognozy wyników finansowych na ten rok. Zysk netto ma wynieść 23,6 mln zł, EBITDA 43,6 mln zł, zysk operacyjny 35 mln zł, a przychody 818,9 mln zł. Jednocześnie jej akcjonariusze uchwalili, że wypłatę 0,05 zł dywidendy na akcję z zysku za 2014 r. Więcej na pulsinwestora.pl

Kino Polska - Akcjonariusze Kino Polska uchwalili wypłatę 1 zł dywidendy na akcję z zysku za 2014 rok i lata poprzednie. Na dywidendę trafi łącznie 19,8 mln zł. Więcej…

CEZ - Moody's obniżył rating CEZ do A3 z A2. Perspektywa ratingu jest stabilna.

Unimot - akcjonariusze spółki uchwalili wypłatę 1,4 mln zł, czyli 0,24 zł dywidendy na akcję, z zysku za 2014 r.

IAI - akcjonariusze notowanej na NewConnect spółki uchwalili wypłatę 0,10 zł dywidendy na akcję. Łącznie na dywidendę trafi 815,6 tys. zł.

Apator - Akcjonariusze spółki uchwalili przeznaczenie na dywidendę za 2014 r. 26,5 mln zł, co oznacza łączną wypłatę 0,8 zł na akcję. Apator wypłacił już 0,3 zł na akcję w formie zaliczki, co oznacza, że do akcjonariuszy trafi jeszcze 0,5 zł dywidendy na akcję.

Ropczyce - Urząd Kontroli Skarbowej wydał decyzje dotyczące podatku dochodowego ZM Ropczyce za 2009 i 2010 r., które skutkują powstaniem zobowiązania podatkowego w łącznej kwocie 6,2 mln zł plus odsetki.

Tell - Akcjonariusze Tella przychylili się do rekomendacji rady nadzorczej i uchwalili, że o podziale zysku zdecyduje NWZ spółki zwołane nie później niż 31 października 2015 r. Zarząd rekomendował wypłatę 0,6 zł dywidendy na akcję.

PGNiG - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki - poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Netia - Rada nadzorcza Netii odwołała Pawła Szymańskiego z funkcji prezesa - podała spółka w komunikacie. Od 6 lipca, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, do wykonywania czynności prezesa została delegowana Bogusława Matuszewska.

Elektrim - po 17 latach kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka spółka podzieliła się z akcjonariuszami zyskiem. Po ponad siedmiu — ani słowem nie wspomina o powrocie na GPW.  Więcej na pulsinwestora.pl

Enter Air - Linia lotnicza to biznes ryzykowny, ale potencjalnie bardzo zyskowny — przekonują zarządzający i wyjątkowo nie kręcą nosem na cenę w ofercie publicznej. Więcej w sekcji Premium

PKP Cargo –rada nadzorcza w drodze uchwały wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania w ramach wykonania Programu Dobrowolnych Odejść u każdego z pracodawców działających w spółce, do łącznej kwoty nie wyższej niż 96,5 mln zł.

Kalendarium spółek:

Aedes - ZWZ spółki;
CAM Media - ZWZ spółki;
Centrum Nowoczesnych Technologii - dzień ustalenia prawa do 0,45 zł na akcję;
Comarch - ZWZ spółki w sprawie podziału zysku za 2014 rok;
CCC - ZWZ spółki m. in. w sprawie wypłaty 3,0 zł dywidendy na akcję;
Harper Hygienics - WZ spółki;
IQ Partners - WZ spółki;
Farmacol - ZWZ spółki;
KCI - ZWZ spółki;
Mabion - ZWZ spółki;
Mercator Medical - ZWZ spółki;
Midas - ZWZ spółki;
Octava - WZ spółki;
PGE - ZWZ spółki m.in. w sprawie wypłaty 0,78 zł dywidendy na akcję;
Radpol - ZWZ spółki;
Ronson - ZWZ spółki;
Synthos - ZWZ spółki;
Ursus - ZWZ spółki;
Voxel - ZWZ spółki;
Wandalex - NWZ spółki;
Inventi - dzień pierwszego notowania 619.264 akcji s. K, 601.137 akcji s. L, 3.179.599 akcji s. Ł, 8.300.000 akcji s. N;

Kalendarium makroekonomiczne:

10:00  Polska: Stopa bezrobocia
Okres: maj. Poprzednia wartość: 11,2%. Prognoza: 10,8%.
10:00  Niemcy: Indeks Ifo
Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 108,5 pkt. Prognoza: 108,2 pkt.
14:30  Stany Zjednoczone: PKB
Okres: I kw. Poprzednia wartość: 2,2%. Prognoza: -0,2%.
Wczoraj na rynkach:
GPW: Europejskie wzrosty ominęły WIG20
Wall Street: Na Wall Street bez większych zmian

Polska i świat:
Dziś kolejną próbę osiągnięcia porozumienia z Grecją podejmą ministrowie finansów strefy euro, a dzień później ewentualny kompromis zatwierdzą liderzy eurolandu. Do tego czasu, eksperci mają przeanalizować plan reform i oszczędności przysłany przez rząd w Atenach. Od tych propozycji międzynarodowi pożyczkodawcy uzależniają zgodę na wypłatę Grecji ponad siedmiu miliardów euro. Bez tych pieniędzy silnie zadłużony kraj stanie się niewypłacalny.

Dziś drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi projektem nowelizacji ustawy o programie „Mieszkanie dla młodych”. Podczas prac w sejmowych komisjach zdecydowano, że pomoc państwa powinna też obejmować mieszkania kupowane na rynku wtórnym.

Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Powstał on w wyniku porozumienia związków zawodowych, pracodawców i ministerstwa pracy. Rada ma być niezależna od rządu i ma zastąpić Komisję Trójstronną.

Brytyjski dzień w Berlinie. Wizytę w stolicy Niemiec składa królowa Elżbieta II. W mieście będzie dziś także premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który spotka się z kanclerz Angelą Merkel.

Kolejne rozszerzenie szpicy czyli nowych sił szybkiego reagowania - to najważniejszy temat rozpoczynającego się dzisiaj w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów NATO. Politycy z 28 państw mają zdecydować o powstaniu nowych elementów oddziału, a także dać większe uprawnienia wojskowym dowódcom.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zajmie się swoimi relacjami z Rosją. W trzecim dniu plenarnej sesji omówi też m.in. sytuację na Węgrzech. W obradach uczestniczą przedstawiciele 46 europejskich parlamentów.

NBP organizuje wykład (17.00) prof. Finna E. Kydlanda oraz prof. Edwarda C. Prescotta pt. "The Poor Economic Performances in the EU and the US: Problems are Political, not Economic". Prof. Kydland i prof. Prescott otrzymali wspólnie w 2004 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za wkład do teorii makroekonomii, polegający na wyjaśnieniu roli spójności czasowej w prowadzeniu polityki gospodarczej (w szczególności polityki monetarnej) oraz wyjaśnieniu jakie czynniki stanowią siłę napędową cykli koniunkturalnych.

Historia:

1922 – utworzono Wyższy Urząd Górniczy z siedzibą w Katowicach
1978 – we Wrocławiu urodził się 35 milionowy obywatel Polski
1994 – Sejm przyjął ustawę o własności lokali

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu