To nie koniec pandemii

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 29-06-2021, 20:45

Na nowo można usłyszeć o obawach związanych z pandemią oraz przede wszystkim nowymi lockdownami. Mimo wszystko na giełdach trwa optymizm. Po części może to wynikać z tego, że inwestorzy nie przejmują się znanym już ryzykiem. Z drugiej strony to ryzyko może oznaczać, że dopływ gotówki nie skończy się jednak szybciej, biorąc pod uwagę drastycznie rosnącą inflację.

Ryzyko związane z pandemią nie jest widoczne w Polsce. Statystyki mówią o coraz mniejszej ilości nowych zakażeń, co powoduje, że sytuacja wygląda coraz lepiej. Z drugiej strony liczba chętnych na szczepienie spada, co ma związek z faktem, iż sytuacja wydaje się być względnie opanowana. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej mówi się o nowej odmianie koronawirusa – „Delta”. Ma ona być jeszcze bardziej zaraźliwa i jeszcze bardziej śmiertelna niż poprzednie. Już teraz widać, że Wielka Brytania na nowo nie radzi sobie z możliwym początkiem kolejnej fali. Potencjalnie może to oznaczać, że w perspektywie najbliższych tygodni sytuacja rozprzestrzeni się w Polsce oraz w innych miejscach na świecie. Już teraz mówi się o kolejnych obostrzeniach na Antypodach, gdzie pandemia wydawała się być praktycznie na wygaszeniu.

Rynek na to jednak nie patrzy. Na S&P 500 mamy rekordy, to samo tyczy się również Nasdaqa. Z kolei w Europie DAXowi brakuje naprawdę niewiele do historycznych szczytów. Z jednej strony inwestorzy mogą być przyzwyczajeni do ryzyka, które jest z nami obecne od 1,5 roku. Z drugiej jednak, ryzyko powrotu restrykcji może doprowadzić do tego, że stymulacja monetarna oraz fiskalna pozostanie z nami dłużej, a w szczególności na takich kluczowych rynkach jak Wall Street czy Europa.

Dla rynków kluczowe mogą być oczywiście piątkowe dane z rynku pracy w USA. Z drugiej strony dzisiejsze dane pokazują mieszany obraz – zmniejszająca się presja cenowa w Europie, co daje szanse na utrzymanie polityki monetarnej bez zmian. Z kolei w USA dane dotyczące nastrojów konsumentów pokazują, że są one najwyższe od lutego zeszłego roku i szykuje się kontynuacja boomu zakupowego.

Po godzinie 18 wzrosty na Wall Street były raczej ograniczone, do 0,15%. Niemniej w trakcie dzisiejszej sesji wyznaczone były nowe historyczne maksima i to wszystko przy umacniającym się dolarze! Zamknięcie w Europie bardzo pozytywne. Dax zyskał 0,88% i był to jeden z większych ruchów w górę. Niestety WIG20 wypada zupełnie odwrotnie – strata na poziomie 1,2%.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane