To warto wiedzieć. Kalendarium inwestora

opublikowano: 02-10-2022, 16:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W nowym tygodniu najważniejsza będą: decyzja i sygnały z RPP, a także dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy z GPW śledzić będą doniesienia z CD Projektu i LPP.

Piotr Chatkowski

3 października

Już o godz. 9 opublikowane zostanie wartość indeksu PMI dla przemysłu w Polsce. Prognoza to 40,7 pkt, a więc nieco mniej niż w sierpniu. O godz. 16 analogiczny wskaźnik napłynie z USA (prognoza: 52,7 pkt).

4 października

Na NewConnect zadebiutuje spółka Red Carpet, właściciel Red Carpet TV. Będzie to jedenasta nowa spółka, która pojawił się w alternatywnym systemie obrotu w tym roku. Na głównym rynku na jakikolwiek debiut w 2022 r. nie ma co liczyć - wyjątkiem mogą być firmy, które przechodzą z NewConnect. W tym roku tę drogę przeszło sześć podmiotów.

Odbędzie się konferencja dla inwestorów LiveChat Software po wstępnych wynikach za drugi kwartał.

Po sesji na GPW aktualizację strategii przedstawi CD Projekt.

5 października

Wydarzeniem nr 1 będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Konsens prognoz ekonomistów to podwyżka stopy referencyjnej o 25 pkt baz. do 7 proc., ale po najświeższych danych o inflacji niektórzy eksperci uważają, że bank centralny powinien otworzyć furtkę do kolejnych podwyżek.

Z USA o godz. 16 napłyną dane o koniunkturze w sektorze usług (indeks ISM).

Kończą się zapisy w wezwaniu na akcje ZPUE, ogłoszonym przez inwestora większościowego (rodzina Wypychewiczów). Proponowana cena to 269,08 zł. Kurs na GPW wynosi około 300 zł. W akcjonariacie spółki z pakietem 15,35 proc. znaczącą pozycję ma MetLife OFE, a do PKO BP Bankowego OFE należy 8,97 proc. akcji.

Kończy się też pierwsza faza wezwania na akcje Trakcji, ogłoszonego po cenie 1,70 zł przez ARP i PKP PLK. Druga faza potrwa do 28 października i wówczas cena będzie analogiczna. Kurs na GPW zbliżony jest obecnie do ceny z wezwania.

LPP opublikuje (po sesji) raport za pierwsze półrocze roku finansowego 2022/23, czyli za okres od początku lutego do końca lipca. Dzień później o godz. 9 zarząd spotka się z analitykami i dziennikarzami. W raporcie mogą pojawić się dane o wpływie transakcji sprzedaży sklepów w Rosji na wyniki grupy.

6 października

Dzień zacznie się od publikacji danych o zamówieniach w przemyśle w Niemczech (godz. 8), trzy godziny później pojawią się dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro w sierpniu, o godz. 13.30 opublikowany zostanie protokół z posiedzenia EBC we wrześniu, a o 14.30 cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

7 października

O godz. 8 opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Niemczech, a tydzień zakończy się ważnymi danymi z rynku pracy w USA. Poziom stopy bezrobocia, zmiana zatrudnienia i płace (NFP) w sektorze pozarolniczym pokażą, czy rynek pracy zaczął się już psuć. Przedstawiciele Fedu w najnowszych komentarzach podkreślali, że priorytetem - w odróżnieniu od poprzednich lat - jest walka z inflacją, a nie dbanie o wzrost gospodarczy w krótkim terminie.

OKIEM EKSPERTA
NFP i RPP w centrum uwagi
dr Przemysław Kwiecień
główny ekonomista XTB
NFP i RPP w centrum uwagi

W pierwszym tygodniu października inwestorzy powinni zwrócić uwagę na dwa wydarzenia: raport NFP w USA (piątek, 14.30) oraz decyzję RPP (środa).

Raport będzie bardzo ważny dla rynków globalnych, a pośrednio zatem także dla złotego. Jak dotychczas rynek pracy w USA pozostaje bardzo mocny mimo sygnałów spowolnienia płynących z innych części gospodarki. Ponieważ Fed dał jasno do zrozumienia, że chce widzieć pogorszenie sytuacji na rynku pracy, aby rozważyć wolniejsze tempo zacieśnienia pieniężnego (lub jego wstrzymanie), rynki tak naprawdę chciałyby zobaczyć słaby raport - mogłoby to pomóc w odbiciu indeksom i doprowadzić do osłabienia dolara.

RPP ma poważny problem. Wcześniej sygnalizowała zakończenie cyklu podwyżek najpóźniej na październikowym posiedzeniu, jednak nadal mocno rosnąca inflacja oznacza potrzebę przemyślenia tej retoryki. Rada powinna otworzyć się na kolejne podwyżki, inaczej ryzykuje utratę wiarygodności w realizacji celu inflacyjnego, a to może mieć katastrofalne skutki dla złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane