Tomczykiewicz: MG nie wyklucza, że spadną ceny węgla dla energetyki

PAP
opublikowano: 22-11-2012, 11:48

Nadpodaż węgla zarówno w Polsce, jak i na świecie może spowodować, że w 2013 roku ceny węgla kupowanego przez polskie elektrownie może spaść - uważa wiceminister gospodarki odpowiedzialny za branżę górniczą Tomasz Tomczykiewicz.

"Stagnacja na rynku europejskim i nadpodaż na rynku światowym powodują, że wzrasta konkurencja i cena węgla spada. Spółki węglowe muszą się z tym zmierzyć. Przekonuję zarządy i rady nadzorcze spółek, że muszą pilnować kosztów, aby sprostać trudnej sytuacji na rynku" - powiedział PAP Tomczykiewicz.

Pytany, czy ceny węgla dla energetyki mogą spaść w 2013 roku, wiceminister gospodarki odpowiedział:

"Tak. Wygląda na to, że ilość węgla na zwałach - 8 mln ton w energetyce i 7,5 mln ton w spółkach węglowych - zmusi do obniżki cen węgla".

"Nie chcę wyrokować i sugerować, jaka może być skala tej obniżki, to w dużej mierze będzie zależało od negocjacji obu stron. Liczymy na to, że zgodnie z prognozami rynek w połowie przyszłego roku odbije i tych kłopotów już nie będzie" - dodał Tomczykiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Tomczykiewicz: MG nie wyklucza, że spadną ceny węgla dla energetyki