Topnieją aktywa

Paulina Sztajnert
13-01-2004, 00:00

Fundusze PKO/CS TFI odnotowały w 2003 r. spadek aktywów netto o 183 mln zł. Nie przeszko-dziło to jednak w wypra-cowaniu 40 mln zł zysku.

PKO/Credit Suisse Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, wicelider rynku TFI, zarządzało na koniec 2003 r. aktywami wartości 4,96 mld zł. A to oznacza, że zaczęły one topnieć, bo na koniec 2002 r. towarzystwo gromadziło 5,15 mld zł. Ubiegłoroczne zmniejszenie aktywów to głównie konsekwencja bessy na rynku obligacji.

— W październiku i listopadzie klienci wycofywali się z funduszu obligacyjnego. Na szczęście zła passa została zatrzymana w grudniu — mówi Antoni Leonik, prezes PKO/CS TFI.

W 2003 r. aktywa funduszu obligacyjnego, który gromadzi najwięcej pieniędzy (4,09 mld zł), zmniejszyły się o 705 mln zł. Właściciele funduszu (po 50 proc. mają PKO BP i Credit Suisse) nie muszą rozpaczać. TFI zdołało wypracować ponad 40 mln zł zysku netto, czyli blisko dwa razy tyle, ile dwa lata wcześniej.

— Od początku działalności PKO/CS TFI prowadziło efektywną politykę finansową, a zatem nie musimy pokrywać wysokich strat z lat ubiegłych — mówi Antoni Leonik.

Zdaniem prezesa, rok 2004 nie będzie już tak dobry. Koszty pozyskiwania aktywów wzrosną bowiem o 25-30 proc. Wpłynie na to zapewne zmieniające się przyzwyczajenie dystrybutorów, którzy — oprócz zysków za pozyskanie klienta — chcą uczestniczyć także w zyskach za jego utrzymanie.

— Pogorszenie wyniku netto w tym roku nie będzie jednak związane ze spadkiem aktywów. Wręcz przeciwnie. Szacujemy, że rynek funduszy będzie nadal się rozwijał. W tym roku może się zwiększyć o 10-20 mld zł. Chcemy uszczknąć kawałek tego tortu — mówi Antoni Leonik.

Pomóc w tym mają m.in. nowe produkty. Towarzystwo chce wprowadzić na rynek fundusze zagranicznego rynku dłużnego i akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Topnieją aktywa