Torpol szykuje giełdową emisję

Spółka chce zdobyć kapitał na realizację rosnącego portfela zleceń w Polsce i Norwegii.

Należący do Polimeksu-Mostostalu Torpol szykuje się do giełdowego debiutu. Termin nie został jeszcze określony. Na razie wiadomo jedynie, że właściciel zamierza sprzedać 100 proc. akcji firmy.

— Planujemy także emisję akcji, by pozyskać kapitał na rozwój organiczny. W 2013 r. nasze przychody sięgnęły 415 mln zł, a w 2014 r. prognozujemy ich podwojenie, więc potrzebujemy pieniędzy, by zrealizować kontrakty — mówi Tomasz Sweklej, prezes Torpolu.

Spółka liczy także na wzrost portfela zleceń, który obecnie wart jest 2,2 mld zł netto. Liczy na kontrakty w Polsce (finansowane z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-20) i Norwegii.

W uzgodnionej przez rząd w piątek umowie partnerstwa zapisano, że dotacje dla kolei sięgną 10 mld EUR (około 40 mld zł). Norwegia natomiast na projekty kolejowe przeznaczy 80 mld zł do 2023 r. Obecnie Torpol realizuje tam kontrakty wartości 35 mln zł, m.in. modernizację fragmentu linii tramwajowej w Oslo o wartości około 14 mln zł oraz prace torowe w dzielnicy Ekeberg za około 3,5 mln zł. Planuje jednak powalczyć o większe zlecenia, dlatego norweski oddział przekształca w spółkę.

W Polsce natomiast spółka rozpoczęła właśnie modernizację linii Rail Baltica z Rembertowa do Sadownego. To kontrakt wart netto 1,3 mld zł, z czego 1,1 mld zł przypada na Torpol. Inwestycja musi być rozliczona do końca 2015 r. Czy Torpol zdąży na czas?

— Finansowanie nie jest uzależnione od funduszy unijnych. Chcemy jednak przyspieszyć realizację, więc zaproponowaliśmy zamknięcie od września 20-kilometrowego odcinka z Tłuszcza do Łochowa — mówi Tomasz Sweklej.

Polskie Linie Kolejowe rozpatrują wniosek. Zgoda zależy od opinii przewoźników jeżdżących tą trasą oraz władz lokalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane