Toyota nadal sprzedaje najwięcej aut

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-01-2023, 07:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Toyota Motor obroniła tytuł producenta mogącego pochwalić się największą liczbą sprzedanych samochodów. W ubiegłym największy japoński koncern motoryzacyjny znalazł chętnych na 10,5 mln swoich pojazdów, informuje Reuters.

Toyota Motor
Toyota Motor
Kentaro Takahashi/Bloomberg

W rezultacie Toyota utrzymuje się na tronie od trzech lat.

Choć pozycja lidera została utrzymana, firma odczuła jednak – podobnie jak główni rywale – niekorzystne zmiany na rynku. Sprzedaż Toyoty wraz z markami Hino Motors (pojazdy ciężarowe) i Daihatsu spadła w 2022 r. o 0,1 proc. To w głównej mierze było rezultatem spadku sprzedaży na krajowym rynku, zmniejszyła się ona o 9,6 proc. do 1,9 mln sztuk. Za to sprzedaż zagraniczna odnotowała rekord na poziomie 8,6 mln pojazdów.

Wiceliderem zestawienia został koncern Volkswagen, Niemiecka grupa, której marki obejmują zarówno pojazdy skierowane na masowy rynek VW i Skoda, jak i premium Audi i Bentley, w 2022 r. dostarczyła klientom jedynie 8,3 mln samochodów. Była to najniższą sprzedaż od ponad dekady, ponieważ blokady związane z COVID-19 w Chinach i wojna na Ukrainie wywróciły do góry nogami łańcuchy dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane