TP SA chce 250 tys. klientów ADSL

Mariusz Zielke
opublikowano: 2003-03-13 00:00

TP SA chce w 2003 r. pozyskać 250 tys. klientów szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz znacznie poprawić efektywność.

Telekomunikacja Polska (TP SA) zamierza w 2003 r. pozyskać 250 tys. abonentów korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu, znanego pod marką Neostrada. Szwankująca w 2002 r. usługa ma być obecnie jednym z okrętów flagowych operatora.

Obecnie TP SA ma niemal 21 tys. abonentów Neostrady (linie ADSL), w tym prawie 4 tys. klientów biznesowych. Liczba klientów tej usługi wzrasta dynamicznie, gdyż na koniec III kwartału 2002 r. było ich tylko 6,5 tys. Ponadto 126,5 tys. klientów korzysta z abonamentów internetowych dodzwanianych (tzw. dial up). Usługa SDI (Szybki Dostęp do Internetu) zyskała sobie 105 tys. klientów.

Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury prezes telekomu zapewnił, że TP SA nie jest zainteresowana utrzymywaniem pozycji monopolisty, poprawia współpracę z konkurencją i zamierza rywalizować jakością usług, a nie blokowaniem rynku.

— Spółka zmienia się z urzędu w firmę komercyjną. Wiele pozostało do zrobienia, ale widzimy sporo zmian na lepsze. Restrukturyzacja TP SA to największy tego typu proces w Europie — przekonuje Marek Józefiak, szef TP SA.

Szef telekomu spodziewa się, że uzyska w tym roku wskaźnik efektywności liczony ilością linii abonenckich na jednego pracownika powyżej 300. W ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł 262, po tym jak spółka zwolniła ponad 14 tys. osób, obniżając poziom zatrudnienia do 45 tys. łącznie ze spółkami zależnymi.

— Proces redukcji zatrudnienia będzie kontynuowany, choć już nie na taką skalę jak w 2002 — mówi Marek Jóźefiak.

Odpowiadając na pytania posłów na temat sytuacji France Telecom, inwestora TP SA, który przeżywa olbrzymie kłopoty finansowe, Marek Józefiak stwierdził, że ciężka sytuacja FT nie ma żadnego wpływu na TP SA.

— Inwestor wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań, jego kłopoty finansowe nie przekładają się na naszą spółkę — zapewnił prezes TP SA.

TP SA czeka też przygotowanie i przedstawienie Urzędowi Regulacji Telekomunikacji i Poczty oferty ramowej. Określi ona zakres usług, jakie operator narodowy musi świadczyć na rzecz innych podmiotów na rynku. Kilka tygodni temu pierwszą wersję dokumentu URTiP odrzucił i przedstawił 20 spornych punktów.

Podczas wczorajszego, pierwszego spotkania nie rozstrzygnięto żadnej spornej kwestii. Rozmowy dotyczą m.in. zakresu podmiotowego i przedmiotowego oferty. Telekomunikacja Polska proponuje przygotowanie oferty ramowej dla określonego grona podmiotów ze ściśle określonymi usługami interkonektowymi. URTiP i operatorzy alternatywni woleliby w jednej ofercie ramowej zmieścić jak najwięcej usług, tak aby później nie trzeba było tworzyć dodatkowych dokumentów.

Możesz zainteresować się również: