TP sugeruje ciężki rok

MEW
26-02-2009, 09:27

Przychody Telekomunikacji i rentowność mogą spaść w tym roku w porównaniu do 2008. Powody to obniżka MTR, spowolnienie gospodarcze i kurs złotego.

Zarząd Telekomunikacji Polskiej (TP) sugeruje, że tegoroczne wyniki finansowe na poziomie przychodów i rentowność mogą być niższe niż wyniki za 2008..

- Działalność regulatora, szczególnie najwyższe w historii obniżki MTR, tak jak możliwe dalsze spowolnienie gospodarcze, sprawiają, że prawdopodobne jest uzyskanie w tym roku przez Grupę TP przychodów niższych niż ubiegłoroczne – napisał operator w komentarzu do wyników za czwarty kwartał.

- Rentowność też może być zagrożona. Przyczyny to erozja przychodów i możliwy wpływ kursu złotego – czytamy też w komunikacie.

Już wyniki za czwarty kwartał były gorsze, niż oczekiwał rynek.

Skonsolidowany zysk netto TP spadł w czwartym kwartale 2008 roku do 179 mln zł z 616 mln zł w analogicznym okresie 2007 roku. Analitycy sondowani przez PAP prognozowali zysk w czwartym kwartale 2008 roku na
poziomie 361 mln zł. Zysk operacyjny w czwartym kwartale 2008 roku spadł do 474 mln zł z 821 mln zł rok wcześniej i był niższy niż oczekiwania analityków na poziomie 638 mln zł. Jedynie przychody były na poziomie konsensusu. Przychody grupy w czwartym kwartale 2008 roku spadły do 4,58 mld zł z 4,65 mld zł rok wcześniej i były zgodne z oczekiwaniami analityków na poziomie 4,57 mld zł.

- Cele operacyjne Grupy TP na ten rok mają na celu maksymalne zmniejszenie wpływu tych niekorzystnych czynników na wynik. Firma pokazywała już, że daje sobie radę z tego typu trudnościami, szczególnie w czwartym kwartale ubiegłego roku – dodaje TP w komunikacie.

MEW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / TP sugeruje ciężki rok