Trader bije wynikami w Agorę

Karol Jedliński
opublikowano: 12-06-2009, 00:00

Trader. com to 10 procent wartości Agory. W pierwszym kwartale wreszcie zarobił. Nieco ponad jedną płacę minimalną.

Kupiony za 120 mln zł serwis internetowy może czekać kolejny odpis

Trader. com to 10 procent wartości Agory. W pierwszym kwartale wreszcie zarobił. Nieco ponad jedną płacę minimalną.

Serwis Autotrader. pl należący do grupy Trader. com (Polska), którą w zeszłym roku przejęła Agora, zniósł właśnie opłaty za ogłoszenia motoryzacyjne dla klientów indywidualnych. Nowe otwarcie czy ratunek podczas kryzysu? Zdania są podzielone. Zgoda jest co do jednego.

— To pozbawienie przychodów, a więc też zmniejszenie szans na jej zyski w najbliższym czasie — ocenia Leszek Iwaszko, analityk z KBC Securites.

KBC Securites obniżył rekomendacje Agory do "sprzedaj". Ma to mieć związek z wystrzeleniem w górę kursu po informacjach o fuzji "Dziennika" i "Gazety Prawnej".

20 tysięcy lat zwrotu

Zyski w przypadku Tradera to wynik, o który w kryzysie spółce nie będzie łatwo ale o którym rynek nawet nie marzy. Choć jaskółka jest — w I kwartale tego roku Trader po raz pierwszy był na plusie. Zarobił jednak zaledwie 1,4 tys. zł przy 4,2 mln zł przychodów, co jak na spółkę kupioną za niemal 120 mln zł oznacza, że zwrot z inwestycji w tym tempie zabrałby ponad 20 tysięcy lat.

— Przejmujemy spółkę, której stosunek ceny do przychodów wynosi 6 do 1. A więc w rejonach stanów średnich — oceniał Marek Sowa, ówczesny prezes Agory.

Spółka deklarowała, że ma plany wobec tego biznesu rozpisane nawet na osiem lat i liczy, że to, co straci na ogłoszeniach w prasie, odzyska w sieci dzięki Traderowi.

— Zgodnie z planem realizujemy synergię w ramach Grupy Agory, wzmacniając ofertę online grupy w dwóch spośród najbardziej lukratywnych obszarów rynku ogłoszeniowego — twierdzi Urszula Strych, rzecznika Agory, mając na myśli ogłoszenia nieruchomościowe i motoryzacyjne.

— Po roku widać, że Agora nie przewidziała głębokości kryzysu. Lepiej było budować organicznie własne serwisy — ocenia Daniel Dryzek, prezes Active 24, zajmującego się m.in. wyceną biznesów internetowych.

Dodaje, że serwisy Agory przejęte od Tradera cierpią na brak promocji i nie najlepszej jakości.

Byle do hossy

Rynek już nie raz skarcił spółkę z Czerskiej za przepłacenie za Tradera. Kilka miesięcy po transakcji Agora przyznała, że aktywa spółki warte są o 20 proc. mniej, dokonując odpisu aktualizacyjnego na ponad 27 mln zł.

— Reszta biznesów Agory w sieci radzi sobie całkiem dobrze. Kryzys i niska rentowność Tradera może prowadzić do przypuszczenia, że możliwy jest kolejny odpis. I tu widzę zagrożenie — ostrzega Andrzej Knigawka, analityk ING Securites.

Problemem nie jest to, czy Agora zainwestowała w złą branżę. Kłopotem jest cena. Obecna wartość Tradera to, trzymając się rachub Agory i wyceny giełdowej, ponad 10 proc. jej aktywów. Przy niemal żadnych możliwościach na tworzenie poważnych zysków w tym roku.

— Słynne 6 do 1 w przypadku Tradera to były przychody ze szczytu hossy. A to biznes bardzo cykliczny. Widzę więc Tradera zarabiającego parę milionów rocznie, ale jeszcze nie teraz — przyznaje Waldemar Stachowiak z Ipopema Securities.

Wezwanie Naspersa do przejęcia rentownego Bankiera.pl wycenia spółkę cena/przychody na 3,4. Analitycy szacują, że dziś Trader byłby do kupienia nawet za 50 mln zł, czyli przy proporcji ceny do przychodów na poziomie 3 do 1. Cenę zaniżałoby 6 drukowanych periodyków spółki, których przyszłość rynek widzi dziś w dużo czarniejszych barwach.

20

proc. W taką rentowność Tradera docelowo mierzy zarząd Agory.

1,4

tys. zł Tyle zarobił w I kw. Trader.com (Polska)

1,3

mln zł Tyle Trader miał przychodów z części prasowej.

2,9

mln zł Tyle przychodów miała internetowa część Tradera.

3,2

mln zł Tyle straty netto w 2008 r. miał Trader.

Karol Jedliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane