Transakcja Vodafone zmobilizowała graczy

Paweł Kubisiak, Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 2002-01-16 00:00

Sesja w Europie przyniosła w zrosty indeksów. Główna w tym zasługa spółek technologicznych, telekomunikacyjnych i paliwowych. Słabo wypadł niemiecki wskaźnik DAX, który ucierpiał z powodu pogorszenia nastrojów na giełdach w USA.

Inwestorzy nie przestraszyli się kolejnych hiobowych wieści z firmy Marconi, brytyjskiego producenta elementów telefonicznych. Akcje tej spółki spadły o kilkanaście procent po ogłoszeniu planów zwolnienia 4 tys. pracowników i wysokich strat w ostatnim kwartale. Mimo tego, wzrosły kursy akcji konkurencyjnych Nokii i Alcatela. Zyskiwali udziałowcy operatorów telefonii komórkowej. Cena Vodafone poszła w górę po sprzedaży aktywów wartych 3,7 mln EUR 913 mld PLN). Umowy z amerykańskimi spółkami Microsoft i Handspring wzmocniły za to wycenę brytyjskiego Mm02.

Rosnąca cena ropy poprawiła popyt na akcje koncernów naftowych, w tym British Petroleum i TotalFinaElf. Nie zabrakło chętnych na papiery producentów farmaceutyków, m.in. Aventis i GlaxoSmithKline. We Frankfurcie spadła cena Thyssen Krupp. Niemiecki producent stali przedstawił bardzo słabe prognozy na rozpoczynający się rok.