Czytasz dzięki

Transakcje transgraniczne na celowniku Europy

opublikowano: 08-06-2016, 22:00

Polska nie jest jedynym krajem, w którym zaostrzono przepisy dotyczące cen transferowych — wynika z raportu Mazars.

W zmianach wprowadzanych do przepisów podatkowych krajów Europy Środkowo- -Wschodniej widać tendencję do ściślejszej współpracy ponad granicami. Cel to ograniczanie oszustw i zachowanie wpływów budżetowych — oceniają eksperci międzynarodowej firmy audytorsko-doradczej Mazars, która po raz czwartym w swoim cyklicznym raporcie przyjrzała się systemom podatkowym w tej części Europy.

Gruntownych reform raczej nie widać. Wspólne dla państw regionu jest koncentrowanie się na transakcjach transgranicznych. Ostatnio niemal każde z nich wprowadziło obowiązki związane ze stosowaniem cen transferowych.

— Kraje, które za tym nie podążą, muszą liczyć się z wyprowadzaniem za granicę dochodów bez opodatkowania — komentuje Kinga Baran, doradca podatkowy, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego w warszawskim biurze Mazars. Obowiązki związane z cenami transferowymi są stosunkowo nowe w Rosji, Serbii, na Ukrainie i Łotwie, w Albanii i Chorwacji. W Polsce większość zmian zacznie obowiązywać od 2017 r., część z nich jest bardziej restrykcyjna niż dotychczasowe przepisy i zwiększa obowiązki niektórych podatników.

— Ceny transferowe są obszarem regulowanym międzynarodowo. Niemniej istnieją duże różnice między poszczególnymi krajami — zwraca uwagę Kinga Baran. Różnice dotyczą np. definicji podmiotów powiązanych (szczególnie określania progów kapitałowych) oraz skutków niedopełnienia obowiązków. Przykładowo, w Czechach nie ma kar za brak wymaganej dokumentacji, firmy powiązane muszą tylko korygować podstawę opodatkowania. W Polsce za nieprzestrzeganie przepisów członkowie zarządu spółek mogą ponieść odpowiedzialność karną skarbową. Szczególna uwaga władz podatkowych skupia się także na przeciwdziałaniu wyłudzeniom VAT. Widać systematyczne poszerzanie zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w tym podatku. Ponadto np. w 2015 r. na Ukrainie na okres próbny wprowadzono rejestrację faktur.

— Efekt działań na rzecz przeciwdziałania wyłudzeniom w VAT będzie można zmierzyć dopiero w przyszłości. Nie należy jednak zapomnieć, że znacząco zwiększą one także już nieproporcjonalnie wysokie koszty administracyjne, a przez to także koszty prowadzenia biznesu — prognozuje przedstawicielka Mazars. © Ⓟ

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane