Trend boczny nie szkodzi telekomom

opublikowano: 09-05-2018, 22:00

T-Mobile ma niższe zyski, ale przybywa mu klientów. Tymczasem właściciel UPC wyprzedaje spółki w regionie.

Polski rynek telekomunikacyjny jest w trendzie bocznym i w najbliższych latach nie należy oczekiwać zmian — tak półtora miesiąca temu analityczny Audytel podsumował kondycję branży, która tylko w segmencie sieci komórkowych jest warta prawie 25 mld zł. Potwierdzają to kolejne wyniki kwartalne działających w Polsce operatorów. Firmy szukają powodów do optymizmu. W środę wyniki zaprezentował polski oddział T-Mobile, który w pierwszym kwartale miał 1,57 mld zł przychodów. Operator chwali się, że od siedmiu kwartałów rośnie mu liczba klientów abonamentowych— w ciągu ostatniego roku o prawie 300 tys. Łącznie T-Mobile obsługuje w Polsce 10,5 mln klientów. W pierwszym kwartale miał 401 mln zł skorygowanego zysku na poziomie EBITDA, co oznacza spadek o 7 proc.

Fot. Marek Wiśniewski

— T-Mobile zainwestował w klientów i przyszłość. Zatrudnienie pracowników do obsługi i rozbudowa sieci sprzedaży wpłynęły na wzrost kosztów operacyjnych, a tym samym spadek EBITDA. Z czasem zaowocują one jednak wzrostem sprzedaży i przełożą się na poprawę wyników finansowych — mówi Juraj Andras, szef finansów T-Mobile Polska.

W środę wyniki podał też lider rynku kablowego, UPC Polska, który po trwających ponad rok procedurach musiał porzucić nadzieję na przejęcie spółki Multimedia Polska, rynkowego numeru trzy. Zgodnie z raportem właściciela UPC, grupy Liberty Global, polski oddział miał w pierwszym kwartale 116 mln USD przychodów, czyli o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Wzrost to jednak przede wszystkim efekt osłabienia się amerykańskiej waluty. W przeliczeniu na złotego po średnich kursach w pierwszym kwartale tego i ubiegłego roku wzrost przychodów UPC nie jest już tak imponujący — wyniósł 1,4 proc., a kablowy lider od stycznia do marca osiągnął w Polsce niespełna 395 mln zł przychodów. Spółka ma 1,43 mln klientów, korzystających z blisko 3 mln usług. Właściciel UPC poinformował też o wielkiej wyprzedaży aktywów w Europie Środkowej. Za około 19 mld EUR odsprzeda grupie Vodafone oddziały w Niemczech, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. Zostanie w Polsce i na Słowacji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane