Trigon chce zacząć od nowa

opublikowano: 30-10-2018, 22:00

Marek Juraś zrezygnował z funkcji prezesa Trigon TFI. Zastąpił go Ryszard Czerwiński, którego zadaniem jest odbudowa zaufania klientów.

W piątek 13 lipca 2012 r. Marek Juraś wraz z Pawłem Burzyńskim (który został wiceprezesem) zamienili pracę analityków w DM BZ WBK na stanowiska menedżerów Trigon TFI. Po ponad sześciu latach pożegnali się z towarzystwem bez podania przyczyn. Zastąpią ich Ryszard Czerwiński oraz Marcin Morel. Osobą nadzorującą w ramach nowego zarządu funduszy sekurytyzacyjnychzostał natomiast Jakub Rajchman. Ten pierwszy to były wieloletni pracownik DM BZ WBK (w tym wiceprezes), a od 2010 r. wiceprezes Trigon Domu Maklerskiego. Marcin Morel od 2009 r. związany jest z grupą Trigon. Od czerwca 2015 r. pełni funkcję dyrektora finansowego Trigon DM.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Marek Wiśniewski

Misją nowego zarządu jest „umożliwienie towarzystwu nowego otwarcia, intensyfikacja prac nad odbudowaniem zaufania inwestorów oraz zapewnieniem im bezpieczeństwa w zakresie obsługi funduszy sekurytyzacyjnych i kapitałowych" — podano w komunikacie.

Na koniec września 2018 r. aktywa Trigon TFI miały wartośćokoło 2 mld zł. W ostatnich miesiącach towarzystwo borykało się z odpływami (od czerwca do sierpnia klienci wycofali 0,9 mld zł) i spadkiem wartości certyfikatów funduszy. Pod koniec sierpnia towarzystwo podpisało umowę o strategicznej współpracy ze Skarbiec TFI (jest kontrolowane przez akcjonariuszy Trigona) w sprawie zarządzania funduszami rynku kapitałowego. Wybrane rozwiązania mają przejść pod skrzydła giełdowego TFI. Trigon uważa się za ofiarę kampanii czarnego PR i działań nieuczciwej konkurencji. Wizerunek firmy ucierpiał po wybuchu afery GetBacku, z którą to spółka Trigon współpracował przy zarządzaniu funduszami.

Trigon TFI stworzyło dziewięć funduszy wierzytelności, w których inwestorem gwarantującym zyski pozostałym był GetBack. Po tym jak windykator popadł w kłopoty i zaczął domagać się od Trigonu TFI zwrotu 49,2 mln zł współpraca została zerwana przez TFI. Rolę serwisera funduszy przejęli zaś inni windykatorzy. Kwotę 49,2 mln zł (40 mln zł netto) GetBack przekazał Trigonowi w październiku 2017 r. w związku z umową na uruchamianie przez TFI kolejnych funduszy wierzytelności wyłącznie ze współpracy z GetBackiem. Żaden z funduszy objętych umową nie powstał, ale Trigon pieniędzy oddać nie chce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy