Trochę dalej, ale atrakcyjnie

Agnieszka Janas
opublikowano: 28-03-2006, 00:00

Centra logistyczne cieszą się coraz większą popularnością. Na znaczeniu zyskują zwłaszcza obiekty zlokalizowane w pobliżu głównych miast Polski.

Agencja nieruchomości CB Richard Ellis przygotowała raport „Rynek powierzchni magazynowych w Polsce”. Wnioski płynące z zestawienia lat 2004 i 2005 są bardzo optymistyczne. W kraju popyt na magazyny wzrósł o ponad 61 proc. i osiągnął poziom 437 tys. mkw. Oddano do użytku 28 obiektów o łącznej powierzchni blisko 540 tys. mkw. Dla porównania w 2004 roku oddano 140 tys. mkw.

— Rynek powierzchni magazynowo-logistycznych stał się także bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Obecnie stopy kapitalizacji kształtują się tu na poziomie poniżej 8 proc. — mówi John Palmer, dyrektor zarządzający w firmie CB Richard Ellis Polska.

Warszawa i okolice

Na Warszawę (sektor I — do 20 km od centrum) i jej okolice (sektor II — od 20 do 100 km od śródmieścia) przypada obecnie około 70 proc. powierzchni magazynowej w Polsce. W I sektorze rynek ustabilizował się w 2005 r. Nie oznacza to jednak, że deweloperzy nie byli aktywni. Oddano do użytku 5 nowych obiektów o łącznej powierzchni 71 tys. mkw. Firmy wynajęły 83 tys. mkw. W II sektorze popyt wyniósł blisko 150 tys. mkw. powierzchni i był wyższy o 43,1 proc. niż rok wcześniej. W nowoczesnych obiektach ukończono 156 tys. mkw. Jednak przed właścicielami obiektów z tego sektora pojawiło się nowe wyzwanie.

— Rośnie im konkurencja w regionach. Stawki czynszu są tam porównywalne lub niższe niż w okolicach stolicy, a najemcy mają możliwość wyboru dogodnych lokalizacji. Dodatkowym atutem regionów jest stosunkowo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, duża liczba aglomeracji miejskich oraz wykwalifikowane kadry — zauważa Marek Wachowski, szef działu powierzchni magazynowych w firmie CB Richard Ellis Polska.

Mocne regiony

Największym zainteresowaniem najemców cieszył się sektor III, czyli parki logistyczne zlokalizowane ponad 100 km od Warszawy, w głównych miastach Polski. Oddano tu do użytku 312 tys. mkw. powierzchni. Najemcy podpisali umowy na prawie 205 tys. mkw., co stanowi 46 proc. wszystkich transakcji zawartych na tym rynku.

— Popytem cieszyły się zwłaszcza regiony Górnego Śląska, Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi oraz Wrocławia. Biorąc pod uwagę liczbę oddanych do użytku obiektów oraz zawartych umów, sektor III był najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem w 2005 r. Przypuszczamy, że tendencja ta utrzyma się także w roku bieżącym — wylicza John Palmer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu