Trójmiasto: 3 mld zł na zintegrowane inwestycje

PAP
opublikowano: 12-09-2016, 16:15

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot ma ponad 3 mld zł na zintegrowane inwestycje terytorialne do 2020 roku. Planowana jest budowa komunikacyjnych węzłów przesiadkowych, modernizacja peronów SKM i utworzenie systemu roweru metropolitalnego.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji pięciolecia współpracy pomorskich samorządów w hali ERGO Arena, położonej na granicy Gdańska i Sopotu podano, że celem współpracy metropolitalnej na 2017 rok jest utworzenie Związku Metropolitalnego.

 

Pakiet inwestycyjny na lata 2014-2020 dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S) ma wartość ponad 3 mld zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Pomorskiego (pakiet inwestycyjny o wartości 1,4 mld zł, w tym dofinansowanie – 1,1 mld zł) oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (pakiet o wartości 2,2 mld zł, w tym dofinansowanie wynosi 606 mln zł).

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka Spychała podkreśliła, że zorganizowanie się samorządów bardzo wyraźnie wpływa na finansowanie projektów. „Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) są nowym narzędziem, które pomaga w finansowaniu przedsięwzięć w obszarach skoncentrowanych wokół dużych ośrodków miejskich” - wyjaśniła.

Podała, że planowana jest budowa zintegrowanych komunikacyjnych węzłów przesiadkowych, system monitorowania i modernizacja peronów SKM oraz system roweru metropolitalnego, który ma objąć 16 miast i gmin. Zakłada się, że w ramach systemu metropolitalnego pojawi się 3,5 tys. rowerów.

Planowana jest termomodernizacja 230 budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej; celem jest podniesienie efektywności energetycznej o min. 30 proc.

W zakresie rozwoju gospodarczego planowana jest realizacja programu współpracy inkubatorów przedsiębiorczości i parków naukowo-technologicznych TriPOLIS. W zakresie rozwoju społecznego planowana jest rewitalizacja, która ma objąć 9 miast i podnieść jakość życia ponad 70 tys. osób. Zakłada się, że dzięki planowanemu metropolitalnemu systemowi aktywizacji społeczno-zawodowej zatrudnienie podejmie 1,7 tys. osób i zostanie uruchomionych ponad 200 miejsc świadczenia usług społecznych. Dla mieszkańców całej metropolii dostępny będzie Program opieki nad seniorami, który będzie realizowany w Gdańsku i w Sopocie.

Gruszecka Spychała uważa, że najważniejszą sprawą w metropolii jest zintegrowanie transportu zbiorowego. Chodzi m.in. o wprowadzenie jednego biletu. Przyznała, że zintegrowanego transportu można się spodziewać „nie wcześniej niż zostanie rozwiązany problem finansowy”. „Żadnej z naszych gmin, pomimo że są bogate, nie stać na tak duże dopłaty, więc dopóki nie rozwiążemy tego problemu, nie ma szans na jego wdrożenie, ale dobra wola wszystkich partnerów jest potrzebna, żeby przybliżać się do tego miejsca” – zauważyła.

Prezydent Gdańska, prezes zarządu OMG-G-S, Paweł Adamowicz nie ma wątpliwości, że mieszkańcy obszaru metropolitalnego dzięki współpracy samorządów uzyskają wiele inwestycji, które przygotowywane są wspólnie przez samorządy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Podał, że planowane są też inwestycje służące np. podniesieniu poziomu kształcenia w szkołach obszaru metropolitalnego. „Nam zależy na tym, aby nie było większych różnic w poziomie świadczenia usług w Trójmieście i w innych miastach oraz gminach także wchodzących w skład metropolii” – wyjaśnił.

Prezydent Sopotu, wiceprezes zarządu OMG-G-S, Jacek Karnowski poinformował, że jest już gotowy projekt ustawy metropolitalnej dla obszaru położonego wokół Trójmiasta. Podał, że Stowarzyszenie OMG-G-S „złożyło aplikację do premier Beaty Szydło o to, aby następną ustawą metropolitalną była ustawa dla obszaru znajdującego się na terenie woj. Pomorskiego”. Powiedział, że obecnie parlament pracuje nad projektem ustawy metropolitalnej dla Śląska.

Projekt ustawy ma być zaprezentowany pomorskim parlamentarzystom. Karnowski ocenił, że „tutaj nie powinno być żadnych różnic politycznych, co pokazuje też metropolia, w której są prezydenci, burmistrzowie, wójtowie zarówno bezpartyjni, jak i z PO, PiS, PSL i nie ma różnic co do myślenia o metropolii”.

W ocenie prezydenta Sopotu, „w ciągu roku ustawa powinna być uchwalona i najpóźniej z nową kadencją samorządu powinien wejść już instytucjonalnie nowy związek metropolitalny”. Ustawa umożliwiłaby szybszą i bardziej efektywną integrację metropolii.

Podano, że dzięki wspólnym zakupom np. energii elektrycznej, paliwa do samochodów służbowych, urn wyborczych czy usług pocztowych w minionych trzech latach samorządy wchodzące w skład obszaru metropolitalnego zaoszczędziły ponad 50 mln zł. „W przyszłości możemy rozszerzyć te działania np. o zakupy żywności do podległych jednostek, sprzętu komputerowego” – tłumaczy Adamowicz. Wyjaśnił, że samorządy mogą wynegocjować i uzyskać niższe ceny towarów i usług ze względu na większą skalę zamówień.

Stowarzyszenie OMG-G-S tworzy 57 jednostek samorządu terytorialnego (21 miast, 28 gmin wiejskich i 8 powiatów). Do wspólnych przedsięwzięć należą m.in. Metropolitalne Targi Pracy, wspólny harmonogram i promocja budżetów obywatelskich oraz akcja „weekend za pół ceny”. Stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny powołało 15 września 2011 r. 29 jednostek samorządu terytorialnego. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane