Trudne chwile przed PGNiG

PJ
opublikowano: 03-03-2009, 00:00

Drogi gaz i słaby złoty pogrążyły finanse spółki. Teraz dużo zależy m.in. od tego, jaką taryfę gazową zatwierdzi URE.

Drogi gaz i słaby złoty pogrążyły finanse spółki. Teraz dużo zależy m.in. od tego, jaką taryfę gazową zatwierdzi URE.

310 mln złotych netto straciło w czwartym kwartale Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa (PGNiG). Roczny zysk stopniał do 929 mln zł zysku netto. Co będzie dalej? Zdania są podzielone.

— W nadchodzących kwartałach sytuacja będzie nieco bardziej sprzyjająca ze względu na spadające ceny gazu. W pierwszym kwartale jednakże będzie to niezauważalne ze względu na słabnącego złotego. Generalnie rynek skoncentruje się na decyzji URE w sprawie zatwierdzenia taryfy gazowej na 2009 r. Istnieje poważne ryzyko spadku obecnych taryf, co może wpłynąć na zachowanie się akcji PGNiG w następnych kilku tygodniach — mówi Olena Kyrylenko, analityk KBC Securities.

Inni analitycy twierdzą, że ze względu na osłabienie złotego można oczekiwać w I kwartale 2009 r. utrzymania stosunkowo wysokich cen importu gazu.

— Ponadto nie można wykluczyć, że na rynku ropy i gazu dojdzie do znaczącego odreagowania ostatniej obniżki. Wzrostowi cen surowców szczególnie sprzyja dobiegająca końca zima w Europie i Ameryce Północnej. W związku z tym wyniki PGNiG w okresie styczeń-marzec mogą być nieco gorsze w stosunku do I kwartału ubiegłego roku. Najlepszy dla spółki powinien być czwarty kwartał — twierdzi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

Jego zdaniem, na korzyść polskiego koncernu przemawia stosunkowo niskie zadłużenie. Jak dodaje, zdecydowana większość negatywnych informacji (w tym pogorszenie wyników) jest już w znaczącym stopniu zdyskontowana przez rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy