Trudny rok doświadczeń

WK
opublikowano: 25-02-2010, 00:00

Aula pełna ludzi z głową na karku, a głowy pełne pomysłów — tak najkrócej można opisać spotkanie.

W kujawsko-pomorskiej gali Gazel Biznesu wzięło udział blisko 300 gości

Aula pełna ludzi z głową na karku, a głowy pełne pomysłów — tak najkrócej można opisać spotkanie.

W trakcie spotkania Gazel Biznesu z województwa kujawsko-pomorskiego, które we wtorkowy wieczór odbyło się w auli toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dużo mówiło się o pieniądzach. Podczas dyskusji poprzedzającej uroczystość wręczenia laureatom pamiątkowych dyplomów i statuetek przedsiębiorcy wyrazili wiele krytycznych uwag pod adresem sektora finansowego.

O trudnościach…

Jakub Śliżak, dyrektor handlowy firmy Solbus z Solca Kujawskiego, opowiadał o problemach napotkanych podczas ubiegania się kredyt na sfinansowanie produkcji trzydziestu autobusów dla kontrahenta, który wygrał przetarg na obsługę linii autobusowej.

— Kolejne banki odmawiały pożyczki, którą ostatecznie uzyskaliśmy od firmy matki przedsiębiorstwa zamawiającego pojazdy — mówił Jakub Śliżak.

Jerzy Śledziewski, dyrektor zarządzający Kredyt Banku, przyznał, że w ubiegłym roku sektor bankowy rzeczywiście ostrożnie podchodził do kredytowania przedsiębiorstw, i zapewnił, że to nastawienie się zmienia, a kredyty będą coraz bardziej dostępne dla przedsiębiorców. Podkreślił też, że nadszedł czas na budowanie nowych relacji między przedsiębiorcami a firmami z sektora finansowego.

…i sukcesach

W trakcie toruńskiego spotkania wiele mówiono także o nowoczesnym zarządzaniu kosztami i oszczędnościach.

Bożena Sitniak, prezes specjalizującej się w budownictwie przemysłowym spółki Elektromontaż Toruń, która już po raz 5 gości w zestawieniu Gazel Biznesu, przyznała, że rok 2009 zmuszał do oszczędności, ale jednocześnie był okazją do korzystnych zakupów.

— W 2009 r. przejęliśmy niedużą spółkę z branży, teraz integrujemy ją ze strukturami Elektromontażu. Za spory sukces możemy uznać to, iż udało nam się tak pokierować inwestycjami, że w czasie wyjątkowo ostrej zimy cała nasza załoga ma zatrudnienie przy pracach wykończeniowych we wnętrzach budynków — wylicza Bożena Sitniak.

Powodów do zadowolenia nie zabrakło także przedstawicielom bydgoskiej spółki CTDP, która zwyciężyła nie tylko w zestawieniu regionalnym, lecz także w całym, liczącym 4008 firm rankingu, opracowanym na zlecenie "Pulsu Biznesu" przez Coface Poland.

— Już czas na wyjście z naszą działalnością poza granice kraju. Nie mogę na razie ujawnić, który rynek zaatakujemy, ale spoglądamy na zachód Europy — mówił tajemniczo Marcin Smoliński, kierownik ds. handlowych spółki.

CTDP, która sprzedaje m.in. telefony komórkowe i telefony, wykorzystując własne, rozbudowane centrum telemarketingowe oraz zaplecze logistyczne.

Zgromadzone na toruńskiej gali Gazele Biznesu zgodnie przyznawały, że udało im się przetrwać okres spowolnienia gospodarczego w niezłej kondycji oraz że nie brakuje im pomysłów na dalsze rozwijanie firm.

227

Tyle firm liczy kujawsko-pomorski ranking Gazele Biznesu 2009, to o 5 mniej niż w jego poprzednim wydaniu.

1919

proc. O tyle zwiększyła obroty w ciągu trzech lat spółka CTDP z Bydgoszczy, która zwyciężyła w rankingu Gazele Biznesu 2009.

Promocja szybkości

rozwoju i uczciwości

Gazelą Biznesu 2009 jest firma, która:

rozpoczęła działalność przed 2006 r. i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;

w latach 2006-08 nie odnotowała straty;

w 2006 r. osiągnęła wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł;

w latach 2006-08 z roku na rok notowała przyrost sprzedaży;

przynajmniej od 2006 r. pubikuje wyniki finansowe w Monitorze Polskim B lub udostępniła informacje na ich temat firmie Coface Poland lub redakcji "Pulsu Biznesu".

O miejscu firmy w rankingu decyduje wyrażony w procentach przyrost obrotów osiągnięty w trzech kolejnych latach — im większy, tym wyższa pozycja.

Największa baza

informacji o firmach

Dane finansowe firm do rankingu zostały zweryfikowane przez firmę Coface Poland, która także, na zlecenie redakcji "PB", opracowała ostateczną wersję rankingu. Coface Poland to największa w Polsce wywiadownia handlowa — ma największą w Polsce bazę informacji o firmach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane