Czytasz dzięki

Trudny tydzień dla WIG20

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 24-07-2015, 17:57

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosły sesję, w trakcie której rynek próbował kontynuacji odbicia po środowym spadku.

W pierwszej fazie sesji zdawało się, iż kupujący zdołają podkreślić czwartkową zwyżkę wyniesieniem WIG20 nad poziom 2206 pkt. W istocie na progu drugiej połowy sesji indeks znalazł się w rejonie 2208 pkt. i był na dobrej drodze do powrotu nad połamane w środę wsparcie. Szybko jednak okazało się, iż rynki bazowe mają inny pomysł na końcówkę tygodnia i systematyczne osuwanie się DAX-a na południe – indeks niemieckich blue chipów stracił dziś 1,4 procent – połączyło się z presją spadkową rozsiewaną przez słabość Wall Street i WIG20 zamienił zwyżkę o 0,7 procent na spadek o 0,6 procent. Owocem wcześniejszej słabości rynku i dzisiejszego spadku jest tygodniowa strata WIG20 o 4,3 procent, co przekłada się na tydzień indeksu, jakiego nie dane było oglądać inwestorom od miesięcy. Jednak za słabością kryje się zwiększony obrót, który na trzech ostatnich sesjach tygodnia był na tyle duży, iż trudno nie myśleć o jakiejś formie przesilenia. Już środowe paniczne niemal tąpnięcie odbyło się w kontekście mocnego zwarcia pomiędzy wyrzucającymi akcje po dwóch miesiącach przeceny, a graczami zdolnymi do zebrania z parkietu walorów po niskich cenach. Kolejne dwie sesje, które zdają znosić się pod względem zmian procentowych indeksu, charakteryzowała większa aktywność rynku, co potwierdza aktualność walki pomiędzy uciekającymi w panice, a łapiącymi dołek. Warto zatem odnotować, iż na progu ostatniego tygodnia lipca WIG20 staje z miesięczną stratą większą od 5,6 procent i – co ważniejsze –  oznaczałoby to trzeci miesiąc spadków z rzędu. Od 2008 roku kontynuacja przeceny po trzech miesiącach wymagała nadzwyczajnych wydarzeń, jak np. zagrożenie rozpadem strefy euro. Dlatego łatwo zrozumieć inwestorów, którzy grają dziś z założeniem, iż rynek dotarł do punktu przesilenia w dwumiesięcznej przecenie. Dalsze spadki bez korekty wymagają elementów, których GPW jeszcze nie uwzględniła w cenach, więc największe ryzyka dla korekty kryją się w niespodziankach, a nie w dynamice obserwowanego właśnie tąpnięcia.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane