Czytasz dzięki

Trump przecenił indeksy na Wall Street

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-10-2020, 22:16

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach nie należała do spokojnych. Choć zauważalna była chęć inwestorów do podbijania wycen, jednak popyt tłumiony był obawami o stan gospodarki. Dodatkowo oliwy do ognia dolał prezydent Donald Trump, który wstrzymał negocjacje odnośnie nowego programu stymulacyjnego, spychają indeksy w głęboką czerwień.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks największych amerykańskich blue chipów Dow Jones IA zniżkował o 1,34 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 tracił 1,40 proc. zaś technologiczny Nasdaq był przeceniany o 1,57 proc.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Nerwowo na parkietach zrobiło się już po wystąpieniu szefa Banku Rezerw Federalnych (Fed). Jerome Powell ostrzegł, że największa na świecie gospodarka jest daleka od „normalności” i obserwowane odbicie może zmienić się w spiralny spadek jeśli epidemia koronawirusa nie będzie efektywnie kontrolowana. Podkreślił, że w jego opinii konieczny jest kolejny pakiet ratunkowy.

Tymczasem prezydent Donald Trump, który w poniedziałek powrócił do Białego Domu po trzydniowym pobycie w szpitalu z uwagi na infekcję Covid-19, zszokował rynek akcji decyzją o odwołaniu negocjacji z Demokratami ws. programu stymulacyjnego do czasu zakończenia wyborów. W reakcji indeksy mocno zapikowały i dopiero w ostatniej godzinie podjęły próbę odrobienia strat.

Wahaniom poddawała się wycena największych spółek związanych z zaawansowanymi technologiami, w tym informacyjnymi, takich jak Apple, Amazon, Facebook czy Alphabet. Obserwowana na nich nerwowość była wynikiem informacji, że nowy raport antymonopolowy Izby Reprezentantów zaleca ‘podział” tych gigantycznych firm.

Przecena była udziałem papierów Boeinga. Największy na świecie producent samolotów po raz pierwszy od 2009 r. obniżył swoją prognozę zapotrzebowania na komercyjne odrzutowce w okresie kolejnych 20 lat.

Wzięciem cieszyły się z kolei akcji BioNTech po tym jak europejski regulator poinformował o rozpoczęciu weryfikacji w czasie rzeczywistym szczepionki przeciw Covid-19 opracowywanej przez niemiecką firmę i amerykańskiego producenta leków, koncern Pfizer.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane