Truszczyński zostanie wicedyrektorem generalnym ds. rozszerzenia w KE

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 24-10-2006, 19:10

Były pełnomocnik ds. negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej Jan Truszczyński będzie wicedyrektorem generalnym w Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia UE w Komisji Europejskiej - potwierdziła we wtorek Komisja Europejska.

Były pełnomocnik ds. negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej Jan Truszczyński będzie wicedyrektorem generalnym w Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia UE w Komisji Europejskiej - potwierdziła we wtorek Komisja Europejska.

"To jest tylko nominacja - zwrócił uwagę we wtorkowej rozmowie z PAP Truszczyński - Przede mną badania lekarskie, podpisanie kontraktu i przygotowanie do nowej pracy, która powinna się zacząć możliwie szybko".

Były negocjator członkostwa Polski w UE wygrał konkurs na wicedyrektora generalnego ds. rozszerzenia, będzie więc pracować u fińskiego komisarza Olli Rehna. Swoje obowiązki obejmie "w okolicach Nowego Roku" - poinformowała KE w komunikacie prasowym. Będzie odpowiadał głównie za strategię informacyjno-komunikacyjną.

Pytany o zakres swoich obowiązków Truszczyński powiedział, że jest to jeszcze "do doprecyzowania z dyrektorem generalnym (Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia) panem Leigh i komisarzem Rehnem".

Przyznał, że jest to praca, która mu odpowiada. "Mówiąc górnolotnie: ja wierzę w rozszerzenie. Jest to instrument, którego nie wolno dewaluować, wypuszczać go z rąk. Rozszerzenie się świetnie sprawdziło przez kilkanaście lat jako zewnętrzna polityka Unii i mimo, że w nadchodzących latach będzie trudniej, trzeba zrobić wszystko, żeby zachowało skuteczność" - powiedział Truszczyński.

Będzie on drugim Polakiem, po Jerzym Plewie (wicedyrektor generalny w dyrekcji ds. rolnictwa KE), zajmującym jedno z najwyższych stanowisk w hierarchii unijnych urzędników. Nowy dyrektor w KE przyznał, że cieszy go fakt podniesienia polskiej średniej na najwyższych stanowiskach w instytucjach UE. "Polaków na najwyższych stanowiskach jest nadal za mało" - ocenił.

Truszczyński jest znanym w Brukseli polskim dyplomatą. W latach 1996-2001 był ambasadorem RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Od grudnia 2001 roku do lipca 2003 roku pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. negocjacji o członkostwo RP w Unii Europejskiej. W styczniu 2005 r. został mianowany sekretarzem stanu w MSZ, gdzie pracował do października 2005. Obecnie jest dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu