Trwa moda na biznes

W I kw. 2017 r. założono 12,7 tys. spółek i blisko 72 tys. indywidualnych działalności gospodarczych.

Nie ustaje zapał do zakładania biznesów w Polsce. Mimo że w tamtym roku zanotowano absolutny rekord liczby wszystkich nowych firm — łącznie 337 tys., to w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zarejestrowano 12,7 tys. spółek, a w centralnej ewidencji 71,9 tys. jednoosobowych działalności.

Co prawda nowych spółek pojawiło się w KRS o 300 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (13 tys.), ale statystykę podreperowała większa o 1 tys. liczba założonych indywidualnych działalności gospodarczych. Tradycyjnie najwięcej spółek powstało w woj. mazowieckim — 34 proc.

Na drugim miejscu jest wielkopolskie — 10 proc., a na trzecim małopolskie — 9,3 proc. Śladowe liczby spółek pojawiły się w woj.: świętokorzyskim, podlaskim, opolskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim — nieco ponad 1 proc. ogółu. Miastem, w którym zarejestrowano najwięcej nowych spółek, jest Warszawa — 3,5 tys., drugi jest Kraków — 830, a trzeci Wrocław — 752. Jak zwykle także w tym roku dla inwestorów najatrakcyjniejsza jest spółka z o.o. — 82 proc.

Zdecydowana większość to spółki kapitałowe — 10,6 tys. o łącznym kapitale 727 mln zł. W tym roku średni kapitał przypadający na jedną spółkę wyniósł 68,7 tys. zł i był wyraźnie wyższy niż w 2016 r. — 55 tys. zł. Spółki zakładane są przede wszystkim na potrzeby hurtowego i detalicznego handlu — 20 proc., działalności profesjonalnej — 15 proc. i budownictwa — 14 proc.

Zdaniem Witolda Michałka, eksperta Business Centre Club, utrzymująca się hossa w zakładaniu nowych firm jest efektem optymizmu w gospodarce. — Widać ducha przedsiębiorczości. Rejestracja spółek na tak wysokim poziomie po ubiegłorocznym rekordzie robi wrażenie. Przedsiębiorcy widzą możliwości rozwijania biznesu i dlatego je zakładają. Dodatkową motywacją jest też zapewne obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. dla mniejszych spółek. Nie zapominajmy jednak, że sporo spółek upada, a wiele jest likwidowanych. To nie jest tak, że w Polsce są idealne warunki dla biznesu. Rząd powinien stworzyć system realnych zachęt, aby pozytywny trend utrzymać — mówi Witold Michałek.

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), wieszczy lekką zadyszkę. — Jeżeli trend z pierwszego kwartału będzie się utrzymywał, to na koniec roku powstanie 50 888 spółek. Oznaczać to będzie spadek liczby rejestracji w KRS o 0,48 proc. w stosunku do rekordowego 2016 r. i zahamowanie 10-letniego trendu wzrostowego — twierdzi Jarosław Nowrotek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Trwa moda na biznes