Trzeba inwestować w infrastrukturę

opublikowano: 05-04-2018, 22:00

W tym roku liczba pasażerów lotniczych obsłużonych przez polskie porty urośnie o 12 proc., do 45 mln, przewidują eksperci PwC w raporcie „Dalszy wzrost na polskim niebie”.

 W ubiegłym roku PwC prognozował wzrost o 11 proc., ULC — 5 proc., a pasażerów przybyło 18 proc. (do 40,2 mln), co było drugim wynikiem na świecie. Autorzy raportu potwierdzają tezę wygłoszoną już w ubiegłym roku: w Polsce jest miejsce na dużo większe lotnisko. W Europie Zachodniej nawet mniejsze kraje mają średnie lub duże huby. Wybrana lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego — Baranów — jest, ich zdaniem, dogodna. Odległość, 44 km od centrum, nie przekracza 50 km wartości granicznej dla tego typu inwestycji.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Mitem jest twierdzenie, że lotniska są bardzo oddalone od miast. Średnia dla najważniejszych europejskich portów wynosi 22 km — mówi Michał Mazur, partner w PwC.

Z tego powodu lotnisko w Radomiu oddalone od Warszawy o 107 km nie może, jego zdaniem, stanowić realnej alternatywy dla linii lotniczych i pasażerów podróżujących ze stolicy.

45 mln Tylu pasażerów, o 12 proc. więcej niż w 2017 r., zostanie obsłużonych przez polskie lotniska w tym roku. Wskaźnik średniej liczby lotów na mieszkańca może urosnąć z 1,1 do 1,2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Trzeba inwestować w infrastrukturę