Trzech zatrzymanych z AgioFunds

opublikowano: 20-08-2019, 22:00
aktualizacja: 21-08-2019, 10:15

Członek zarządu i dwóch pracowników TFI zostało zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Którzy pracownicy AgioFunds zostali zatrzymani przez CBA
  • Jaka była rola funduszu w unikaniu opodatkowania

Osiem osób zatrzymali we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie w ramach śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych. CBA poinformowało, że są to przedstawiciele kancelarii podatkowej, trzej przedsiębiorcy z Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzy osoby powiązane z jednym z funduszy inwestycyjnych. Z naszych ustaleń wynika, że ostatnia trójka związana jest z AgioFunds TFI. Zatrzymany został m.in. Marcin Ch., członek zarządu i akcjonariusz TFI. Pozostałe dwie osoby związane z TFI to Paweł L., szef operacji, oraz szeregowy pracownik.

Wedle ustaleń CBA przedsiębiorcy z Piotrkowa Trybunalskiego w celu uniknięcia opodatkowania wykorzystywali fundusz inwestycyjny, współpracując przy tym procederze z kancelarią podatkową. Działanie osób zatrzymanych miało wyrządzić co najmniej 1 mln zł szkody w mieniu skarbu państwa. Postępowanie dotyczy zorganizowanych oszustw podatkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz nieujawniania właściwym organom podatkowym przedmiotu oraz podstawy opodatkowania. Sprawą zajmować się będzie Prokuratura Krajowa, oddział w Gdańsku. Komentarza Adama Dakowicza, prezesa AgioFunds TFI, nie udało nam się uzyskać. Niemożność rozmowy tłumaczył ważnymi sprawami rodzinnymi.

W środę na stronie internetowej towarzystwa ukazał się komentarz do naszego artykułu.

TFI potwierdziło, że 20 sierpnia były prowadzone czynności wyjaśniające w zakresie jednego z funduszy dedykowanych, zarządzanych przez Towarzystwo.

Jak zaznaczono, żadnemu z pracowników Towarzystwa nie zostały postawione zarzuty.

"Nie mamy pełnych informacji odnośnie prowadzonego postępowania, a zatrzymania wynikają z potrzeby uzyskania szczegółowych informacji od pracowników współpracujących z Klientem. Możemy potwierdzić, że sprawa dotyczy funduszu aktywów niepublicznych, utworzonego na potrzeby konkretnego Klienta. Aktywa funduszu stanowią majątek prywatny Klienta. Towarzystwo współpracuje z innymi Klientami w zakresie podobnych rozwiązań inwestycyjnych, co zawsze poczytywaliśmy sobie za dowód zaufania i potwierdzenie naszych wysokich kompetencji. Podkreślamy, że kontrola jednego funduszu nie ma wpływu na funkcjonowanie Towarzystwa ani innych funduszy zarządzanych przez TFI, w szczególności funduszy rynku kapitałowego, kierowanych do szerokiego grona odbiorców" - napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane