Trzeci filar nadal kruchy

GN
opublikowano: 19-02-2008, 00:00

Tylko 1,2 mln Polaków odkłada na emeryturę w trzecim filarze. Zgromadzili 5,8 mld zł.

Tylko 1,2 mln Polaków odkłada na emeryturę w trzecim filarze. Zgromadzili 5,8 mld zł.

Słabnie zapał do samodzielnego odkładania na emeryturę. W 2007 r. na otworzenie indywidualnego konta emerytalnego (IKE) zdecydowało się 121 tys. osób, cztery razy mniej niż w 2006. Ponadto średnia wpłata wyniosła 1719 zł, niecalą połowę limitu.

— Emerytury z pierwszego i drugiego filara wyniosą 50-60 proc. ostatniego wynagrodzenia. Dopiero trzeci daje właściwe zabezpieczenie. Apelujemy o regularne oszczędzanie — mówi Artur Kluczny, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

W sumie IKE ma 915 tys. osób, które zgromadziły1,86 mld zł. Prawie połowa utworzonych w 2007 r. kont prowadziły TFI. Drastycznie spadła liczba kont otwieranych w formie polisy na życie. Rynek od lat powtarza, że bez ulg podatkowych dla oszczędzających na emeryturę zainteresowanie IKE będzie niewielkie. Dziś jedyną korzyścią jest zwolnienie zysku z podatku Belki. Przedwyborcze zapowiedzi o jego zniesieniu dodatkowo zniechęciły do IKE.

Pocieszające to, że coraz częściej o emeryckiej przyszłości myślą firmy. W 2007 r. do KNF trafiły 82 wnioski o założenie pracowniczego programu emerytalnego. To 32 więcej niż przed rokiem. Pracodawcy zwykle decydują się na opłacanie składki w granicach górnego limitu.

— Można to łączyć z koniunkturą gospodarczą i sytuacją na rynku pracy — mówi Jerzy Kryk, zastępca dyrektora departamentu PPE w KNF.

Coraz popularniejsze są PPE oparte na funduszach inwestycyjnych (40 proc. programów). Nadal częściej wybierane były programy w formie grupowego ubezpieczenia, ale i wtedy element ochronny redukowano do minimum na rzecz inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane