Trzeci z rzędu spadek S&P500 i Nasdaq

opublikowano: 29-11-2022, 22:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dow Jones zakończył sesję mikroskopijnym wzrostem o 3 pkt., czyli 0,01 proc. S&P500 stracił prawie 0,2 proc., a Nasdaq spadł o 0,6 proc. Dla obu indeksów była to już trzecia zniżka z rzędu.

We wtorek na amerykańskich rynkach akcji przez prawie całą sesję przeważała podaż. Nastroje inwestorów psuła wiadomość o spadku wskaźnika nastrojów konsumentów najniżej od czterech miesięcy i wzroście oczekiwań inflacyjnych najwyżej od czterech miesięcy, a także trzecim z rzędu miesiącu spadku cen domów. Popytowi na akcje nie sprzyjało także oczekiwanie na środowe wystąpienie szefa Fed w Brookings Institution, a w kolejnych dniach także na dane o inflacji cen konsumpcji i sytuacji na rynku pracy. Rosły rentowności obligacji USA, “dziesięciolatek” do 3,75 proc. z 3,68 proc. w poniedziałek, co nie sprzyjało notowaniom spółek wzrostowych, których indeks spadł o 0,7 proc. i była to już trzecia z rzędu jego zniżka. Indeks spółek „value” rósł na zamknięciu o 0,3 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Choć S&P500 kończył sesję spadkiem wartości, to kurs większości spółek z indeksu, 56 proc., wzrósł we wtorek. Podaż przeważała w 6 z 11 głównych jego segmentach. Najmocniej spadały ceny akcji spółek użyteczności publicznej (-0,7 proc.) i IT (-1,0 proc.). Największy popyt był na akcje spółek energii (1,3 proc.) i nieruchomości (1,7 proc.).

Wzrosła wartość 17 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej rosły kursy operatora płatności kartami American Express (2,35 proc.), koncernu chemicznego Dow Inc. (2,3 proc.) i producenta samolotów Boeinga (2,0 proc.). Największa przecena spotkała akcje koncernu medialno-rozrywkowego Walt Disney Co. (-1,0 proc.), producenta oprogramowania dla biznesu Salesforce (-1,3 proc.) oraz giganta rynku urządzeń mobilnych Apple (-2,1 proc.), który jest w ostatnich dniach ofiarą spekulacji dotyczących liczby niewyprodukowanych iPhone’ów z powodu przerw w pracy w chińskich montowniach.

Choć Nasdaq Composite kończył sesję spadkiem, to liczba spółek drożejących i taniejących była zbliżona. Inaczej było wśród tych o największej kapitalizacji, gdzie podobnie jak dzień wcześniej dominowały spadki kursów. W grupie FAANG tylko Meta Platforms (0,6 proc.) kończyło sesję wzrostem kursu. Kolejny dzień najmocniej spadał kurs Apple (-2,1 proc.), najwięcej wartej amerykańskiej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane