Trzęsienie ziemi w warmińskiej strefie

opublikowano: 30-10-2018, 22:00

Zwołana na poniedziałek rada nadzorcza planuje odwołanie zarządu — wynika z informacji „PB”. Trudno o merytoryczny powód.

5 listopada odbędzie się zwołane nieoczekiwanie posiedzenie rady nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE). Z informacji „PB” wynika, że zostanie odwołany zarząd spółki: prezes Grzegorz Smoliński i jego zastępczyni Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg. Na p.o. prezesa ma zostać powołany Piotr Tychek, przewodniczący RN i przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Rada ogłosi konkurs na członków zarządu strefy.

Minister nic nie wie

To resort przedsiębiorczości gra pierwsze skrzypce w WMSSE, w której skarb państwa ma 45,77 proc. kapitału. Nadzór nad strefami sprawuje bezpośrednio Jadwiga Emilewicz, szefowa MPiT.

— Zgodnie ze statutem strefy członków zarządu odwołuje i powołuje rada nadzorcza. Wszystkie związane z tym decyzje, czyli odwołanie i powołanie członków zarządu, w tym określenie zasad i trybu przeprowadzenia postępowania, jego przebieg, dopuszczenie kandydatów do kolejnego etapu podejmuje rada nadzorcza, która sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki — mówi Patrycja Loose, dyrektor departamentu komunikacji w MPiT.

— Nie jestem upoważniony do udzielania informacji dotyczących porządku obrad i decyzji, które mogą zapaść podczas posiedzenia. Rada nadzorcza spotyka się cyklicznie, a żadne decyzje odnośnie zarządu jeszcze nie zapadły — mówi Piotr Tychek.

W poniedziałek nie odbędzie się jednak „cykliczne” spotkanie RN.

— Zostało zwołane w trybie pilnym, niech sobie pani sama odpowie na pytanie, po co — mówi jeden z członków rady. Zarząd WMSSE odmówił komentarza.

Nowe rozdanie

— O stanowisko prezesa strefy będzie się ubiegał Michał Wypij, były doradca wicepremiera Gowina, obecnie doradca premiera Morawieckiego, który kandydował na prezydenta Olsztyna z ramienia Porozumienia, ale przegrał. Ma poparcie minister Jadwigi Emilewicz, wiceprezes Porozumienia — twierdzi jeden z rozmówców „PB”.

Obecny zarząd został powołany na początku 2016 r. Wcześniej Grzegorz Smoliński przez 12 lat był radnym PiS w radzie miasta w Olsztynie. W tym roku nie startował, zgodnie z wytycznymi prezesa PiS. Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg to z kolei przedstawicielka ówczesnej Polski Razem Jarosława Gowina. Duet nieźle sobie radził: WMSSE wydała przez dwa i pół roku 60 zezwoleń, w których firmy obiecały ponad 2 mld zł nakładów i utworzenie 1,9 tys. miejsc pracy. Liczba zezwoleń wydanych za czasów obecnego zarządu stanowi ponad 40 proc. wszystkich wydanych od początku istnienia strefy, czyli od 1997 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu