Trzy najważniejsze sygnały z rynków surowcowych

Przedstawiamy listę wybranych sygnałów i tendencji z rynków towarów z ostatniego miesiąca.

Przy panującym na globalnych rynkach odbiciu I kw. był udany dla cen większości grup surowców. Odtąd ich perspektywy w coraz większej mierze będą zależeć od fundamentów poszczególnych rynków. W raporcie o rynkach surowcowych analizujemy sygnały decydujące o kierunku, w którym podążą ich ceny. Oto trzy wybrane spośród nich.

Miedź dobrze rokuje

Odporność popytu i obawy o podaż pozwoliły miedzi zamknąć I kw. zwyżką, pierwszą od 2017 r. Odbiciu cen o 11,6 proc. towarzyszyły zapowiedź cięcia o połowę mocy kopalni Mutanda w DR Konga, blokady peruwiańskiej Las Bambas i deszcze w zagłębiu w Chile. Według Morgana Stanleya miedź, której rynek pod koniec roku wejdzie w deficyt, ma najlepsze perspektywy wśród metali. Optymizmem tryskają Goldman Sachs i Citigroup. Według Citi deficyt potrwa do 2022 r., kiedy pojawi się miedź z nowych wielkich projektów, opóźnionych przez dekoniunkturę z 2018 r. Perspektywy popytu wspierają oznaki globalnego ożywienia, nadzieje na porozumienie handlowe USA — Chiny i gołębi zwrot w Fedzie.

Koniunktura na mięso się poprawi

W marcu zniżkujące wcześniej przez wiele miesięcy ceny wieprzowiny zdecydowanie odbiły. To skutek sytuacji na świecie, gdzie zwiększone zapotrzebowanie na mięso zgłaszają dotknięte ASF Chiny (epidemia pojawiła się też w Wietnamie). Według amerykańskiego departamentu rolnictwa Państwo Środka zwiększy w tym roku import wieprzowiny o 28 proc. Po aferze nielegalnego uboju z początku roku zaczyna wracać popyt na polską wołowinę. Partnerzy wycofują nałożone restrykcje, jednak cenom wciąż daleko do pułapów sprzed afery. Tymczasem notowana od początku roku lekka zwyżka cen drobiu utrzyma się — zapowiada Credit Agricole. Na polski drób nadal jest duży popyt zagraniczny.

USA zostaną kluczowym eksporterem ropy

Nadciąga druga fala rewolucji łupkowej w USA. W pięć lat amerykański eksport ropy i produktów ropopochodnych wyprzedzi rosyjski i zrówna się z saudyjskim — twierdzi agencja IEA. Branża naftowa zza oceanu szuka klientów na świecie, bo krajowe rafinerie nie są w stanie przerobić rosnącego wydobycia. Według branży do końca 2020 r. eksport ropy wzrośnie o 70 proc. w porównaniu z poziomem notowanym obecnie.

Więcej o bieżących sygnałach i tendencjach na rynkach surowcowych znajdziesz w kwietniowym raporcie SpotData Research — do pobrania na spotdata.pl/research

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy