TUP może ruszać z ekomiasteczkiem

ANP
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Radni Siewierza

Radni Siewierza

dali zielone światło

dla pionierskiej w kraju

inwestycji. Teraz TUP

postara się o finansowanie.

Siewierz w województwie śląskim. To tu na 70 ha. nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim jesienią przyszłego roku rozpoczną się prace budowlane przy tworzeniu ekologicznego miasteczka z pełną infrastrukturą, mieszkaniami i domami jednorodzinnymi, sklepami oraz powierzchnią biurową i hotelową. Inwestorem jest spółka Chmielowskie z grupy giełdowego TUP. Rozpoczęcie inwestycji opóźniało się, bo brakowało miejscowego planu zagospodarowania.

— Radni jednogłośnie przyjęli plan. Tej jesieni powinien zacząć obowiązywać. W tej inwestycji widzimy szansę dla Siewierza, ale jednocześnie jesteśmy świadomi zagrożeń i zawirowań, które mogą wyniknąć w trakcie realizacji. Miejmy jednak nadzieję, że współpraca będzie przebiegać dobrze i pozwoli na rozszerzenie inwestycji na kolejne obszary — mówi Tomasz Sadłoń, zastępca burmistrza Siewierza.

Inwestycja ma być zlokalizowana na 119 ha. Jej realizacja zajmie 25 lat, a tylko jej pierwsza faza (potrwa 4-5 lat) pochłonie 1 mld zł.

— Nie spodziewamy się problemów z pozyskaniem finansowania na to przedsięwzięcie. Prawdopodobnie przeprowadzimy emisję obligacji za 60-100 mln zł w tym roku — mówi Robert Jacek Moritz, prezes TUP.

Wzorce są

W ekologicznym miasteczku, które powstanie w Siewierzu, zostaną zastosowane rozwiązania przyjazne środowisku, czyli oszczędzające wodę, zwiększające efektywność energetyczną czy wykorzystujące tzw. szarą wodę. Koncepcja miasteczka wzorowana jest na podobnych projektach z sukcesem realizowanych m.in. w USA czy zachodniej Europie (np. miasteczko Seaside na Florydzie czy Poundbury w hrabstwie Dorset, w Wielkiej Brytanii).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu