TUP też chce być deweloperem

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 26-01-2007, 00:00

Na projekcie firma Modena Park może zarobić nawet 42 mln zł

Na fali hossy na rynku deweloperskim notowania TUP zdrożały w tym roku już ponad 58 proc. Tylko wczoraj kurs byłej firmy transportowej, która w 2005 r. przekształciła się w fundusz inwestycyjny, zyskiwał nawet 15 proc. Notowania spółki atakują kolejne szczyty, a magnesem przyciągającym inwestorów jest projekt deweloperski. Spółka szykuje także emisję z prawem poboru.

Deweloperka to strzał w dziesiątkę, bo spółki realizujące takie przedsięwzięcia są teraz najbardziej poszukiwane przez inwestorów. Jeśli spojrzymy na listę najszybciej drożejących akcji w tym roku, to na pierwszych trzech miejscach znajdują się Budopol, Gant i Mostostal Export. Wszystkie zaangażowane są w projekty deweloperskie i wszystkie zdrożały już w tym roku o ponad 70 proc.

Wysoko w tej klasyfikacji jest TUP, który realizuje projekt deweloperski w Poznaniu pod nazwą Modena Park. Przewiduje on odrestaurowanie zabytkowych budynków znajdujących się na terenie byłych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu oraz wybudowanie nowych w miejsce wyburzonych. Dzięki temu ma powstać około 37 tys. mkw. powierzchni użytkowej (31 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej i 6 tys. mkw. powierzchni biurowo-handlowych).

Ile na tym zarobi TUP? Według szacunków DM PKO BP zysk z tego przedsięwzięcia może wynieść 70 mln zł. Jednak broker zakłada, że giełdowy fundusz zgarnie z tego około 40-60 proc., bo nie ma kompetencji deweloperskich i będzie musiał współpracować ze specjalistyczną firmą. Ale to i tak byłoby 28-42 mln zł zysku. To całkiem sporo jak na spółkę, która w pierwszych trzech kwartałach minionego roku zarobiła na czysto 8,3 mln zł.

To niejedyne projekty deweloperskie, jakie może w przyszłości prowadzić TUP. Spółka, poza Poznaniem, ma także inne grunty. Posiada m.in. 8 ha w Katowicach oraz 12 ha w Modlinie.

Mimo hossy, która wywindowała notowania TUP na szczyty, wskaźnik cena do zysku pozostaje na dość atrakcyjnym poziomie i wynosi około 11. Średni wskaźnik dla spółek giełdowych to 19. Problemem przy tej inwestycji jest niska płynność walorów spółki. Głównym akcjonariuszem TUP jest Eagle International Trading Limited, którego udział w głosach wynosi 90 proc., a w kapitale 70 proc. Tu może pomóc nowa emisja z prawem poboru. Z naszych informacji wynika, że przygotowywana jest na przełom maja i czerwca. Jej wartość może wynieść około 60 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane