Turcja chce zaopatrywać Europę w amerykański LNG

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 22-09-2022, 13:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezydent Turcji powiedział, że jego kraj dąży do zwiększenia dostaw skroplonego gazu ziemnego z USA i podpisania nowych umów na lepszych warunkach. Pochodzący zza oceanu surowiec miałby być rozsyłany do innych krajów w regionie – pisze Bloomberg.

Moe Zoyari

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji powiedział, że jego kraj stara się o nowe umowy ze Stanami Zjednoczonymi na większe dostawy skroplonego gazu ziemnego, na bardziej korzystnych warunkach. - Chcemy zwiększyć ilość gazu, który kupujemy od USA – mówi Erdogan. Pozyskany w ten sposób LPG z Turcji trafiałby do innych państw w regionie, w tym do krajów europejskich, które borykają się teraz z największym od lat kryzysem energetycznym.

Turcja i USA szukają sposobów naprawy stosunków napiętych przez serię sporów, do jakich dochodziło w ostatnich latach. Mowa chociażby o zakupie zaawansowanego rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej przez Ankarę, co nie zostało dobrze przyjęte przez amerykańską administrację – przypomina Bloomberg.

Mimo dużych chęci, Turcja posiada ograniczone możliwości reeksportu gazu do Europy. To kraj tranzytowy dla przesyłek azerskiego gazu rurociągiem Trans-Anatolia, który przecina Grecję i łączy się z innym rurociągiem, który prowadzi do Włoch. Od początku tego roku USA stało się największym dostawcą LPG do Turcji, wysyłając około 60 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Erdogan wezwał także Waszyngton do zniesienia dodatkowych ceł na turecką stal i aluminium nałożonych przez administrację Trumpa podczas sporu dyplomatycznego i usunięcia przeszkód w sprzedaży broni. Ograniczenia dotyczące broni - negatywnie wpływają na bezpieczeństwo całej geografii NATO, a także nasze stosunki handlowe – powiedział prezydent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane