Turcy jadą do Brukseli

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
05-10-2015, 11:13

Po ubiegłotygodniowym rollercoasterze, najbliższe dni nie powinny być tak dramatyczne.

Twardych danych o dużej sile rażenia nie ma w tym tygodniu prawie w ogóle, choć każda wypowiedź przedstawiciela Fed – a będzie ich kilka – może nieco poprawić lub pogorszyć nastroje. Jednak słabe dane z amerykańskiego rynku pracy wybiły rynkom z głowy pomysł podwyżki stóp w USA w październiku, a nawet – być może  - w tym roku. Fed boi się globalnego spowolnienia, i – zdaje się – swoje lęki coraz skuteczniej sprzedaje inwestorom. O tym, co myśli Fed i dlaczego nie chce podnosić stóp, będzie można więcej dowiedzieć się w czwartek, po publikacji minutes z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Poranek nie powinien być jednak nudny: pojawi się kilka indeksów PMI dla usług. Przed południem opublikuje go Francja, Niemcy, Wielka Brytania, a także strefa euro. O 16.00 Amerykanie przedstawią swój ISM Services Index, czyli wskaźnik informujący o aktywności w sektorze przedsiębiorstw usługowych, odpowiednik PMI Services. W obu przypadkach, wartość powyżej 50 oznacza rozwój gospodarczy, poniżej - recesję. Prognozy dla Starego Kontynentu i USA wahają się od 54,3 (Niemcy), do 57,7 (Ameryka). Aż strach pomyśleć co będzie się działo, gdyby było gorzej.

Giełdy i waluty nie żyją w oderwaniu od polityki. Dzisiaj w Strasburgu, podczas plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego, wystąpi kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande. Temat: imigranci i Nord Stream II. Uchodźcy będą też tematem rozmów w prezydenta Turcji Recep Tayyip Erdogana, który rozpoczyna oficjalną wizytę w Brukseli. Turcy mogą zatrzymać falę imigrantów, ale na pewno czegoś zażądają w zamian. Całkiem możliwe, że to politycy rozgrzeją dzisiaj rynki.
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Turcy jadą do Brukseli