Turecka lira słabnie

opublikowano: 06-05-2019, 10:40

W poniedziałek turecka lira słabnie i walczy o utrzymanie się poniżej psychologicznej bariery 6 TRY za dolara, którą na krótko przełamała.

Lira słabła w poniedziałek nawet o 0,7 proc. do 6,0048 za dolara, najwięcej od siedmiu miesięcy. Obecnie jest notowana po 5,9968 za dolara.

Notowania USDTRY od 10 października 2018 r.
Zobacz więcej

Notowania USDTRY od 10 października 2018 r.

Oprócz rosnącej awersji do ryzyka spowodowanej przez niespodziewaną woltę prezydenta USA w sprawie negocjacji handlowych z Chinami turecką walutę osłabia również niepewność dotycząca decyzji w sprawie ewentualnej powtórki wyborów municypalnych w Stambule, przegranych przez rządzącą partię. Ekonomiści uważają, że ponowne wybory oznaczałby w praktyce powrót populizmu i opóźnienie niezbędnych reform.

Na parze USD/TRY pojawił się tymczasem tzw. złoty krzyż, czyli przebicie przez 50-dniową średnią ruchomą kursu 200-dniowej średniej ruchomej. Za każdym razem kiedy trzykrotnie taka sytuacja pojawiała się w ciągu ostatnich pięciu lat zapowiadało to dalsze umocnienie dolara wobec liry.   
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy