Tureckie akcje drożeją, umacnia się lira

opublikowano: 01-07-2019, 13:22

Zasygnalizowane przez prezydenta Donalda Trumpa złagodzenie stanowiska wobec Turcji wywołało wzrost notowań akcji na giełdzie w Stambule i umocnienie liry.

Inwestorzy uznali, że zapowiadana przez Trumpa kara dla Turcji za zakup rosyjskiego systemu obrony rakietowej może nie być tak poważna jak się obawiano. Dlatego lira umacnia się o 2,2 proc. do 5,6607 za dolara. Na giełdzie w Stambule drożeją akcje, głównie banków. Borsa Istanbul 100 Index rośnie o 2,8 proc., a CDS, czyli ubezpieczenie od niewypłacalności Turcji jest najtańsze od marca.

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan,
Zobacz więcej

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, fot. Bloomberg

- Sankcje wejdą w życie najpóźniej w sierpniu, ale będą słabe – napisali analitycy GlobalSource Partners. 

W czerwcu pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że Trump szykuje trzy pakiety sankcji wobec Turcji, z których najbardziej agresywny mógł poważnie zaszkodzić tureckiej gospodarce.

Optymizm rynku jest jednak ograniczony. Analitycy Global Securities podkreślają, że choć spotkanie prezydentów USA i Turcji podczas G20 wywołało „pewien optymizm” co do potencjalnych skutków zakupu systemu S-400, „to wciąż pozostanie niejasne jak strony uzgodnią uniknięcie sankcji pomimo presji Kongresu USA”.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy