Tusk: Kolegium IPN powinno być odpolitycznione

PAP
opublikowano: 04-04-2009, 12:41

Premier Donald Tusk powiedział w sobotę, że  prace kolegium Instytutu Pamięci Narodowej powinny być odpolitycznione.

"Chciałbym żeby IPN skutecznie zajął się ściganiem zbrodni komunistycznych. Dzisiaj mamy w Polsce poczucie, że niektórzy ludzie w Instytucie zajmują się ściganiem zupełnie kogoś innego, kogoś, kto był największą ofiarą komunistycznej opresji" - zaznaczył w sobotę Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej PO.

Jego zdaniem, obowiązkiem PO jest "przywrócenie elementarnego ładu w tej kwestii", a to wymaga "odpolitycznienia i odideologizowania" prac kolegium IPN.

Powinno ono - zdaniem Tuska - spełniać rolę "merytorycznego, obywatelskiego i moralnego" nadzoru nad Instytutem.

Według premiera, politycy nie powinni decydować o przyszłości IPN "zawsze wtedy gdy nie podoba się im jakaś publikacja". "Nie będę akceptował projektów, aby likwidować instytucje bo powstają w niej publikacje, które nam nie odpowiadają" - zaznaczył.

W ocenie Tuska należy gwarantować w Polsce wolność słowa i badań naukowych. "Nie możemy ulec pokusie formułowania, jedynie słusznych racji" - mówił.

"Nikt nie skłoni PO do żadnej formy zamachu na prawa obywateli, w tym prawa do mówienia rzeczy niemądrych" - ocenił.

Zapowiedział również, że "polski rząd nie będzie nadzorował prac magisterskich".

Jego zdaniem, trzeba przywrócić "prawdziwy, obywatelski nadzór" nad instytucjami, tak żeby "nie wyrodniały w ideologicznym zapale".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy