Tusk liczy na spadek stopy bezrobocia

ISBNews
10-01-2014, 14:51

Stopa bezrobocia rejestrowanego może spaść do poniżej 13,0% w grudniu 2014 r. (wobec 13,8% zakładanych w budżecie 2014), uważa premier Donald Tusk. Premier zapowiedział także zmiany na rynku pracy, dotyczące m.in. ograniczenia tzw. umów śmieciowych.

Zobacz także

"Do Polski wraca optymizm zbudowany na konkretnych przesłankach. Przykład? Dane o bezrobociu z grudnia. (…) Bezrobocie w grudniu 2014 poniżej 13% - wierzę, że to możliwe" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało wczoraj, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 13,4% na koniec grudnia 2013 r., czyli wzrosła o 0,2 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca. Resort podkreślał, że bezrobocie w grudniu wzrosło najwolniej od 2007 r.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał wówczas, że jest to wynik lepszy od prognoz nawet najbardziej optymistycznych ekonomistów i ekspertów od rynku pracy. Jeszcze na początku zeszłego roku oczekiwali oni wzrostu stopy bezrobocia do 14-15%, przypomniał minister.

"Rok 2014 początkiem końca niechlubnej ery umów śmieciowych, bo śmieciówki to praca odarta z godności. (…) Likwidację śmieciówek rozpoczniemy od oskładkowania umów zleceń" - zapowiedział także Tusk.

Premier zapowiedział też, że rząd będzie "szukać rozwiązań prawnych tak, by z zamówień publicznych korzystały firmy, które zatrudniają na umowę o pracę". Plan rządu zakłada także "oskładkowanie" wynagrodzeń z tytułu zasiadania w radach nadzorczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tusk liczy na spadek stopy bezrobocia