Tusk: mogą być kolejne sankcje wobec Rosji

PAP
opublikowano: 06-03-2014, 19:14

Jeśli Rosja w najbliższym czasie nie wycofa się z agresywnych kroków wobec Ukrainy, to KE i inne instytucje unijne przygotują plan wprowadzenia dalszych sankcji wobec Moskwy - powiedział premier Donald Tusk. Jak dodał, byłyby to sankcje wizowe wobec konkretnych osób i finansowe.

Tusk poinformował na czwartkowej konferencji prasowej po zakończeniu szczytu w Brukseli ws. Ukrainy, że przywódcy UE zdecydowali o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej i nowej umowie ws. współpracy. "Przyjęliśmy do wiadomości decyzje członków europejskich grupy G8 o zawieszeniu przygotowań do udziału (w szczycie w Soczi) aż do odwołania" - zaznaczył premier.

Jak dodał, Komisja Europejska i inne instytucje unijne zostały też zobowiązane do przygotowania precyzyjnego planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli w ciągu najbliższych kilku dni ewentualne rozmowy z Federacją Rosyjską nie przyniosą wymiernego efektu. "Co oczywiście musiałoby oznaczać wycofanie się Rosji z tych agresywnych kroków wobec Ukrainy, szczególnie widocznych na Półwyspie Krymskim" - podkreślił Tusk.

Jak poinformował, do sankcji, które mogą być wprowadzone w drugiej fazie, należą restrykcje wizowe dotyczące konkretnych osób oraz sankcje finansowe - polegające na zamrażaniu aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tusk: mogą być kolejne sankcje wobec Rosji