"Twój e-PIT" pozostaje ślepy na korekty

  • PAP
opublikowano: 08-04-2019, 07:27

Jak potwierdza resort finansów, system "Twój e-PIT" nie wyświetla korekt wykonanych przez pracowników urzędów skarbowych, podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów

Marek Wiśniewski

"Jeżeli urząd skarbowy sam poprawi PIT, a podatnik nie wniesie sprzeciwu, zmiany nie będą widoczne w systemie +Twój e-PIT+" - potwierdziło dziennikowi Ministerstwo Finansów, zastrzegając, że trwają prace w tym zakresie.

"Niektóre urzędy same składały korekty i przesyłały je podatnikom do akceptacji w wersji papierowej. Resort podkreślił, że błąd dotyczył wyłącznie sytuacji kiedy podatnik miał 50-proc. koszty uzyskania przychodu zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu działalności wykonywanej osobiście" - czytamy w gazecie.

Według Ministerstwa Finansów, złożenie korekty jest korzystne dla podatnika "bo finalnie obniża podstawę opodatkowania, co skutkuje niższym podatkiem do zapłaty lub wyższą kwotą zwrotu podatku. Zdarza się więc, że urzędy same korygują zeznanie i wysyłają do podatnika w tej sprawie pismo" - podaje dziennik.

Korygowanie deklaracji przez urzędników jest możliwe tylko w przypadku, gdy w wyniku korekty zmiana wysokości zobowiązania nie przekracza 5 tys. złotych. Jednak zmiany wprowadzane przez urzędników nie będą widoczne w systemie "Twój e-PIT". "Aby na koncie podatnika widniały aktualne dane, musi on samodzielnie skorygować zeznanie (w jakikolwiek sposób" - czytamy w "DGP".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy