Twórca Amazona kolekcjonuje korony

Jeff Bezos nagrodzony za wyniki Amazona, ludzie mediów — za głośne mówienie o seksualnych nadużyciach

Koniec roku to czas, w którym różne rankingi i zestawienia wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeff Bezos, twórca i prezes Amazona, miał tak dobry rok, że wyróżnienia będą spadać na niego z różnych stron. Jedna korona już trafiła na jego głowę. Miliarder zajął pierwsze miejsce w rankingu „The Recode 100”, opublikowanego przez ceniony portal technologiczny recode.net.

NIEZŁOMNY ZDOBYWCA:
NIEZŁOMNY ZDOBYWCA:
Jeff Bezos założył Amazona w 1994 r. w wieku 30 lat, a już pięć lat później otrzymał prestiżowy tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez magazyn „Time”. Miliarder to inwestor i biznesmen, który myśli długofalowo.
[FOT. BLOOMBERG]

Ranking prezentujeosoby z branż technologicznej, biznesu i mediów, które miały szczególne znaczenie w mijającym roku. Patrząc na wyniki giełdowe Amazona, trudno oprzeć się wrażeniu, że innego zwycięzcy po prostu być nie mogło. Notowania Amazona podskoczyły o 50 proc., dzięki czemu spółka wyceniana jest już na ponad 550 mld USD.

Recode.net proponuje jednak zabawę intelektualną — wyobraź sobie Amazona za 10 lat, czyli w 2027 r. Koncern buduje właśnie podwaliny pod absolutną dominację. Za dekadę może być największym internetowym sklepem spożywczym w USA, asystent głosowy Alexa ma szansę prześcignąć Google’a na liście najpopularniejszych wyszukiwarek, a takie ligi sportowe jak NFL i NBA będą zabiegały o to, żeby Amazon transmitował jej mecze. Kapitalny rok Jeffa Bezosa można przeliczyć na pieniądze.

Od początku roku fortuna 53-latka wzrosła prawie o 33 mld USD i sięga już prawie 100 mld USD. Takie pieniądze dają mu kolejną koronę — najbogatszego człowieka na świecie. Prześcignął w tej rywalizacji Billa Gatesa i Warrena Buffetta, którzy od lat dominowali w rankingu bogaczy. W czołówce listy portalu Recode są także inni miliarderzy, w tym Mark Zuckerberg, który stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie dzięki portalowi Facebook. Korzysta z niego już ponad 2 mld osób. Nie zabrakło na niej Elona Muska, dla którego ten rok był wielkim wyzwaniem z powodu opóźnień produkcyjnych Tesli. Recode zaznacza jednak: kult Elona Muska jest ciągle żywy.

Nie trzeba jednak mieć miliardów na koncie czy w akcjach znanych spółek. Docenione zostały również osoby, które głośno mówiły o nierozwiązywanych i niezauważanych przez lata problemach. Drugie miejsce na liście zdobyła Susan Fowler. Informatyczka i była pracownica Ubera opisała, jak padła ofiarą molestowania w firmie zarządzającej popularną aplikacją transportową, co jest kolejnym rozdziałem w dyskusji na temat sytuacji kobiet w Dolinie Krzemowej.

Podium uzupełniają Jodi Kantor i Megan Twohey, dziennikarki „The New York Times”, oraz Ronan Farrow, reporter „The New Yorker”, którzy nagłośnili sprawę Harveya Weinsteina, znanego producenta z Hollywood, oskarżanego o wieloletnie molestowanie kobiet. Ten skandal dodał odwagi pokrzywdzonym, co doprowadziło do ujawnienia kolejnych przypadków molestowania przez gwiazdy kina i mediów. © Ⓟ

Najważniejsze osoby 2017 r.

1. Jeff Bezos — twórca i prezes Amazona

2. Susan Fowler — była informatyczka Ubera

3. Jodi Kantor, Megan Twohey i Ronan Farrow — dziennikarze „The New York Times” i „The New Yorker”

4. Mark Zuckerberg — twórca i prezes Facebooka

5. Tim Cook — prezes Apple’a

6. Masayoshi Son — założyciel i prezes Softbanku

7. Sundar Pichai — prezes Google’a

8. Elon Musk — twórca i prezes Tesli Motors

9. Katrina Lake — twórczyni i prezeska Stitch Fix

10. Margrethe Vestager — europejska komisarz ds. konkurencji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane