Twórcy postępu znad Wisły

opublikowano: 02-10-2014, 09:50

Jako najprężniejszy naród w Europie Środkowo-Wschodniej czeka nas wielka przyszłość. Oto lista Polaków, którzy będą ją kształtować.

Microsoft szczyci się, że pokazał przyszłość, przeskakując o jednego Windowsa do góry, jednak zdaniem wielu, najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, kto go będzie używał i z jakim skutkiem. Dziś na Europejskim Forum Nowych Idei zaprezentowana zostanie lista, stworzona przy udziale m.in. Google’a, „Financial Timesa” i Res Publiki, która potwierdza to, co już z grubsza wiemy: że Polacy są przyszłością regionu, a żadne zestawienie „młodych, perspektywicznych” nie obędzie się bez Rafała Brzoski, prezesa Integera. To, co najciekawsze, ukryło się wśród mniej znanych nazwisk z listy liderów innowacji, obejmującej obszar Europy Środkowo- -Wschodniej, New Europe 100, na której 28 miejsc przypadło Polakom:

Zobacz więcej

RAFAŁ TRZASKOWSKI

[FOT. WM]

ZUZANNA STAŃSKA, CEO Moiseum

Zajmuje się consultingiem technologicznym dla muzeów i instytucji kultury oraz tworzących własne projekty edukacyjne. Stworzyła m.in. aplikację dla Muzeum Historii Żydów Polskich.

JAKUB KRZYCH i ŁUKASZ KOSTKA, współzałożyciele Estimote

Krakusy w Krzemowej Dolinie oparli biznes na technologii iBeacon. Estimote produkuje urządzenia przekazujące sygnał bezprzewodowy. Znajdują zastosowanie np. w handlu — dzięki przekaźnikowi iBeacon umieszczonemu przy produkcie w sklepie klienci (dzięki odpowiedniej aplikacji) dostają na swój smartfon powiadomienie, że właśnie dla nich została przygotowana specjalna oferta zakupu.

ADAM REICHARDT, redaktor naczelny New Eastern Europe

Szefuje anglojęzycznemu kwartalnikowi wydawanemu przez Kolegium Europy Wschodniej i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Pismo jest skierowane do szerokiego grona czytelników zainteresowanych problematyką regionu.

PIOTR CZERSKI, zastępca dyrektora studiów podyplomowych User experience design — psychologia projektowania

Jest poetą, prozaikiem, publicystą. 11 lutego 2012 r. w „Dzienniku Bałtyckim” ukazał się jego tekst „My, dzieci sieci”. Porównywany często z „Deklaracją Niepodległości Cyberprzestrzeni” w ciągu kilku tygodni dotarł do kilkuset tysięcy osób i został przetłumaczony na kilkanaście języków.

PRZEMYSŁAW KUŚMIEREK, założyciel migam.org

Zainspirowany wizytą głuchoniemych znajomych z zagranicy postanowił wykorzystać technologię rozpoznawania ruchu do stworzenia KinecTranslatora — automatycznego tłumacza języka migowego.

RAFAŁ BRZOSKA, prezes Integer.pl i grupy InPost

Zbudował ogólnopolską sieć dystrybucji bezadresowej i adresowej, jego Integer osiągnął pozycję lidera na rynku kolportażowym w Polsce. Natomiast działający od kilku lat na rynku InPost skutecznie konkuruje z państwową Pocztą Polską.

KINGA PANASIEWICZ, studentka, autorka projektu synchronizacji impulsów nerwowych w mózgu

Absolwentka liceum w Hrubieszowie, która w 2013 r. została laureatką konkursu Intel International Science and Engineering Fair. Planetoida (29762) Panasiewicz, odkryta przez MIT Lincoln Laboratory, otrzymała nazwę w uznaniu dla naukowych osiągnięć Polki.

JAKUB GÓRNICKI i DANIEL MACYSZYN, fundacja ePaństwo

Daniel Macyszyn jest twórcą Sejmometru, a także założycielem fundacji. Jakub Górnicki angażuje w działania obywateli, media i inne organizacje. ePaństwo jest jedną z najważniejszych organizacji działających na rzecz otwartego i przejrzystego funkcjonowania organów władzy państwowej oraz zaangażowania obywatelskiego.

WAWRZYNIEC SMOCZYŃSKI, dyrektor zarządzający Polityki Insight

Laureat wielu nagród dziennikarskich stworzył Politykę Insight — nowoczesne centrum oferujące analizy dotyczące bieżących wydarzeń, dostępne w płatnej subskrypcji.

JAROSŁAW LIPSZYC, prezes fundacji Nowoczesna Polska

Jest działaczem społecznym, ale również dziennikarzem, poetą, muzykiem oraz propagatorem nowoczesnej edukacji i wolnej kultury. To również autor koncepcji portalu Włącz Polskę Ministerstwa Edukacji Narodowej.

MARCIN BEME, założyciel portalu Audioteka.pl

Zarządza Audioteką — liderem rynku audiobooków w Polsce i Czechach. Jego spółka planuje ekspansję zagraniczną, chce rywalizować m.in. z Amazonem.

KATARZYNA SZYMIELEWICZ, prezes Panoptykon Foundation, wiceprezes European Digital Rights

Jest siłą napędową obu organizacji. Interesuje ją wszystko, co ma związek ze społeczeństwem nadzorowanym — a zwłaszcza problemy dotyczące miasta, internetu i bezpieczeństwa publicznego.

KAMILA SIDOR, prezes i założycielka Geek Girls Carrots

Jako przedsiębiorca społeczny w ramach ogólnopolskiej społeczności Geek Girls Carrots wspiera m.in. inicjatywę Link do Przyszłości, mającą na celu zachęcenie młodzieży do wyboru kariery w branży IT.

RÓŻA RZEPLIŃSKA, prezes Stowarzyszenia 61

Niezależna organizacja pozarządowa, którą kieruje, stawia sobie za cel dostarczanie obywatelom informacji o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne. W serwisie MamPrawoWiedziec.pl prezentowane są dane o doświadczeniu zawodowym i społecznym, poglądach, aktywności oraz majątku polityków.

LESZEK GRABARCZYK, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Jako urzędnik państwowy specjalizuje się w opracowywaniu i implementacji programów wspierania innowacyjności — zwłaszcza komercjalizacji wyników badań, koordynacji i monitoringu działalności innych instytucji zaangażowanych we wspieranie B+R i innowacyjności.

JOANNA JUREK, licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego

Prowadzi badania z dziedziny nanotechnologii, którymi zainteresowała m.in.Thomasa Südhofa z Uniwersytetu Stanforda, ubiegłorocznego laureata Nagrody Nobla. Opracowała unikalny sposób dostarczania leków bezpośrednio do komórek nowotworowych raka trzustki.

OLGA MALINKIEWICZ, szefowa technologii w Saule Technologies

Dokonała przełomowego odkrycia w pracach nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, za co otrzymała prestiżową nagrodę Photonics21, przyznawaną przez Komisję Europejską za wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie.

MICHAŁ GRZEŚ, koordynator Hyperion Team

Jest pierwszym Polakiem na Marsie, czyli koordynatorem i głównym konstruktorem łazika marsjańskiego Hyperion.

ŁUKASZ MĘŻYK, współzałożyciel portalu 300polityka.pl

Jego platforma informacyjna, przeznaczona dla politycznych insiderów i wpływowych graczy, codziennie publikuje analizy mediowe i polityczne. Wcześniej był asystentem wicepremiera Leszka Balcerowicza, pracował też w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

PATRYK STRZELEWICZ i MICHAŁ BĄK, założyciele Dice+

Pomysłodawcy elektronicznej kości do gry, pierwszej stworzonej do planszówek elektronicznych, połączyli wirtualną rzeczywistość ze światem tradycyjnej rozrywki. Ich dzieło jest wykorzystywane od Władywostoku po Nowy Jork.

MICHAŁ KASZCZUK i ŁUKASZ OSOWSKI, współzałożyciele Ivona Software

Stworzyli polski syntezator mowy, sprzedany w 2013 r. Amazonowi. Ivona mówi kolejnymi językami i wygląda na to, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

JAKUB SZAMAŁEK, senior writer w CD Projekt Red

Jest pisarzem i scenarzystą u producenta gier z serii „Wiedźmin”, absolwentem Oxfordu, doktorem archeologii śródziemnomorskiej w Cambridge i stypendystą fundacji Billa i Melindy Gatesów.

PAWEŁ WYRZYKOWSKI, prezes Seco/Warwick

Jest współtwórcą maszyny umożliwiającej tanią i wydajną produkcję grafenu (koszt nie przekracza 300 USD za cm kw., czyli jest o kilkadziesiąt procent niższy niż u producentów z USA).

MACIEJ MICHALSKI, prezes The Kings Foundation

Kieruje jedną z największych w Polsce fundacji edukacyjnych. Jest współzałożycielem konferencji TEDxWarsaw, felietonistą magazynu „Forbes” i menedżerem w kalifornijskiej siedzibie Google’a.

MIKOŁAJ MAŁACZYŃSKI, prezes Legimi

Laureat wielu konkursów informatycznych zarządza innowacyjną firmą technologiczną, której misją jest dostarczanie najlepszych rozwiązań na rynku publikacji elektronicznych.

ALICJA PACEWICZ i AGATA ŁUCZYŃSKA, Centrum Edukacji Obywatelskiej

Opracowują programy edukacyjne, podręczniki dla uczniów, scenariusze zajęć i poradniki dla nauczycieli, programy m.in. Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej, Szkoła z klasą 2.0, Ślady przeszłości, Młodzi Przedsiębiorczy i Młodzi Aktywiści Prezydencji.

ROBERT FIRMHOFER, dyrektor Centrum Nauki Kopernik

Historyk filozofii, który od lat zajmuje się nowoczesną komunikacją naukową. Jest współtwórcą centrum Kopernika i Pikniku Naukowego — największej w Europie plenerowej imprezy popularyzującej naukę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Twórcy postępu znad Wisły